• saja08

    Tidig vattenavgång, nu blodblandat fostervatten

    detblirenbebis skrev 2010-07-31 20:53:34 följande:
    En liten Albin "Abbe" har kommit till  världen i v32+2. Det blev vaginal förlossning som gick jättebra (5tim) däremot fick jag opereras efteråt för att  moderkakan inte ville lossna. Ironiskt då man varit rädd för moderkaksavlossning i 6 v.... Lille Abbe mår finemang och ligger just nu och solar. 1.8 kg och 40,5 lång Glad.
    Grattis till Abbe! Lycka till och så skcikar vi styrlekramar till er.
    mvh sara
    mamma till viktor född i v. 35+6 2478g och 45cm
  • saja08

    kan tillägga att viktor var inskriven på neo i 5 veckor, en vecka på sjukhus och resten i hemsjukvård. han hade fina värden när han föddes, men hade låg kroppstemp, är nästan alltid så med prematurer och han hade låg blodsockernivå fid födseln. viktor sondmatades i tre veckor och ammades samtidigt. han blev aldrig mätt på min mjölk efter sondens dragits så han ha alltid får ersättning på flaska som tillägg. viktor fick sola för sin gulsot. nu mår han prima, äter som en häst, börjat få kläm på pureer samt sover hel nätter utan nattmål. nu hör jag honom i vagnen, han har sovit ute en stund.

  • saja08

    viktor solade ett dygn pluss en halv dag till. jag ville att han skulle sondas under tiden som han solade men personalen tyckte jag skulle ta upp honom och amma när det var matdags. så det blev lite avbrott enligt min mening så därför fick han sola den extra halva dagen.

Svar på tråden Tidig vattenavgång, nu blodblandat fostervatten