Thailandstråden - Förr oss som reser med barn (del 8)
![](https://www.familjeliv.se/bundles/flmtinymce/vendor/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif)
Heeso: har nån länk möjligtvis? Jag vet inte om vi kommer att behöva en mattermos men de jag har sett i butik passar hur som helst inte.
Asat: tror du VI kommer att tröttna på karon beach efter 80veckor då? Det är mitt största bekymmer med hela resan. Sist längtade jag hem efter 3 veckor. Eller kanske inte hem, men bort från karon beach iaf.
8 veckor ska det vara . Skriver på mobilen.
Kan inte sluta fundera på hur vi ska göra med vagnar.
Vår dotter på 4 år måste absolut ha med vagn då hon är en riktig slöis på att gå!
Men hur gör man med sonen som då kommer vara 6 år.
Han är extremt kvällstrött och jag funderar på hur man gör på kvällarna när man ska ut och äta, gå på marknader osv. Ska man ta med en vagn till honom också? Vet att han ändå kommer att bli 6 år när vi är där men samtidigt vill jag inte bli fast att vara tvungen att gå hem.
Vad skulle ni göra?
Godmorgon från ett varmt och lite åskigt Lanta!
Vi hade en jättebra flygresa - dottern var jätteduktig! Inte ett pip! Hon lekte, åt och sov. Medresenärerna berömde henne flera gånger :)
iaf så. DR är toppen. Jättefint, bra mat och bra personal. Här kommer vi trivas!
Just nu mullrar åskan utanför, men inget regn. Vi hoppas på uppehåll under dagen!
Vi köper vanligt SIM-kort i Thailand. Vi ska väl förhoppningsvis inte behöva bli nådda från Sverige. Maken får ta sina jobbgrejer via mail, eller så får jobbet ringa oss ändå om det är akut. Jag är tyvärr en riktig snattermaja och kan sitta länge i telefonen så detta blir en prövning för mig