• Themis

    Tar livet slut om man skaffar barn tidigt?

    Marica: Alltså, oavsett när man får barn så har man ju inget val, vi som är 30+ får också ta nattvak och dygnetruntamning och man är ju inte lastgammal direkt. Men festar klockan runt gör inte så många längre. I en vänkrets där alla har långa utbildningar och skaffar barn sent så hade vi ett par småbarnsår då alla drog hem vid kl 22-23, för att sova. Men sen lättar det igen om man inte skaffar en hel skock barn.

    Fördelen med att vänta är också att man kanske har lite mer pengar om man jobbat fler år, så man kan använda flex eller gå ner i tid utan att leva på marginalen, och inte få ångest över flera vab-dagar samma månad. Jag tror också att man blir bättre på att planera och kommunicera med sin partner om vad man vill och inte vill med jobb/ledighet/ansvar i hemmet etc, många tjejer behöver nog bli lite kaxigare än de är i 20-årsåldern.

  • Themis

    hallonmums: Jag tror inte det handlar om bara bortskämdhet för alla i detta land, det finns faktiskt låglöneyrken. Och det är ganska lätt att snacka så länge man är två, men hur hade det sett ut om du var ensamstående med två-tre barn?

    Och sen skrev jag "kanske" mer pengar och "många" behöver kaxa till sig , vilket betyder "inte alla".

    Trevligt för dig att du är ett undantag och kan ta för dig, men det finns ju tusentals inlägg här som stöder att inte alla tjejer tycker att det är en bit kaka.

Svar på tråden Tar livet slut om man skaffar barn tidigt?