Bra sagt Emmli84!
Jag tror också att det har att göra med hur länge man har varit en familj, det var fan så mycket jobbigare i början av vårt förhållande. Nu har vi varit ihop i tre år och haft vv ett år och det börjar bli rutin.
Biomamman var mycket jobbigare i början, men nu håller hon sig helt i bakgrunden. När vi var nykära ville t ex biomamman ha min msn, hon la till mig på Facebook mm. Jag hade kvar henne ett tag men blev så jädra grinig på henne att jag raderade allt och blockerade henne. Det har hon aldrig kommenterat. Vi har typ varandras mobilnummer, men hörs aldrig, all kontakt går genom pappan. Fast när vi ses så pratar vi så klart, men hon känns alltid så nervös och stirrig på något sätt. Vi kommer antagligen aldrig kunna bli kompisar, och det är heeelt okej med mig! Särskilt som vi träffas ca tre gånger per år!
En annan viktig sak som syr ihop familjen tror jag är hur papporna beter sig. Om han lägger sig platt för biomammans önskningar eller om han står upp för sin nytillverkade familj. Min kille har alltid stått på min sida, och han anser att han ska ta ansvar för sitt barn, inte jag. Jag får göra så mycket som jag vill med hans son, men det ställs inga krav på mig. Det gör att det är lättare för mig att VILJA göra saker med/för sonen. Och när jag inte vill så är det helt okej att jag drar mig undan.