Inlägg från: idiblon |Visa alla inlägg
  • idiblon

    Handlade mannen rätt eller fel?

    Tja, jag vet inte. Vad är alternativet? Att försumma händelsen helt och låta ungen leva rövare tycker jag vore VÄRRE.

  • idiblon
    Pelleping skrev 2009-09-19 10:08:54 följande:
    Finns det verkligen bara två alternativ, slå eller låta honom fortsätta? Vad ger mannen rätt att slå 13-åringen? Om man inte får slå på vuxna människor varför skulle det då vara ok att slå ett barn? När hjärnan sviker tar nävarna över.
    Jag tror att det finns fler alternativ, jag är nyfiken på vilka dessa skulle vara. Efter det så rangordnade jag genom att säga att just ett av alternativen, dvs försummelse, vore värre. Ge mig gärna de bättre alternativen.
  • idiblon
    erkiperki skrev 2009-09-19 19:24:51 följande:
    Att prata med honom är ett alternativ. Det brukar funka bra, betydligt bättre än att slå iaf....
    Javisst, precis ett sådant svar jag ville ha. Ett alternativ, alltså. Nu tycktes det ju inte fungera, då pojken inte lyssnade. Att däremot ge konsekvens genom att ringa föräldrarna, eller dylikt, vore bättre. Såvida det inte verkligen fungerade att prata, såklart.
Svar på tråden Handlade mannen rätt eller fel?