Inlägg från: Protection |Visa alla inlägg
  • Protection

    Nyblivna Pappor i december ´09

    Jag sitter här och väntar på att det ska bli fredag för då ska vi till Barnmorskegruppen för vår första kontroll och få reda på exakt hur "gammal" vår bebis är och det känns så spännande då det är vårt första barn.

    jag undrar nu om det finns fler blivande fäder som är i samma situation som jag är som bor i Göteborg och som söker likasinnade.

    Skulle vara kul att lära känna andra grabbar eftersom tjejerna har sina grupper där dom lär känna andra mödrar och pratar om allt och ingenting.

    För hur kul är det inte med nya bekantskaper då barnen är lika gamla och man kan ha lite barnvagnsrally vid caféerna i stan och få gå med barnvagn och visa hur stolt man är som nybliven farsa :)

    Hoppas att någon/några hör av sig i denna tråd !!

    /Magnus

  • Svar på tråden Nyblivna Pappor i december ´09
  • Protection

    Såg nog inte det i andra tråden. Har försökt läsa igenom den stora ´09 tråden men svårt att se när och var på den. Man borde nästan ha ett "auto-sign" med stad & BFmånad efter inläggen.

    aj då, men det var ju skönt att det löste sig ändå då. Det verkar vara svårt att få tider "i tid" där. Längtar till imorgon. Men det är skönt för när denna dagen har passerat och det är morgon står vi på tröskeln till inbokat möte med kamera i högsta hugg..

  • Protection

    tjena Anders,

    Ja jag kände att det var dags att skapa en egen tråd för det finn ju så många.
    Nu snart ska vi iväg till BM och det pirrar i magen nu. Sambon är som vanligt sen på morgonen, du vet smink o allt sånt som ska på och sen när hon fick tiden emot sig o stressade så kom det härliga illamåendet. Fick tjata på henne att äta lite skorpor o ta lite Yoggi..

    Så nu bär det iväg dit och sen vidare iväg till jobbet. Men kameran är laddad. Hoppas det blir ngn kul bild. Om inte annat så får sambon hamna på bild :)

    /Magnus

  • Protection

    Ja, det var jättebra, hjärtat tickade så fint på skärmen och bebis var 9+0 igår =)
    Ska lägga upp några bilder framöver som jag tog på UL. Nu har vi bokat in besök hela vägen och det känns så spännande. Kan inte vänta tills magen börjar synas. Beräknad BF 26 december som det såg ut igår. Får se om det är samma vid nästa UL.
    Dags att sticka till NS o jobba nu.

  • Protection

    Ja, jag håller med dig. Vi tog både med mobil o med kamera så man ser både sambo och maskinen bredvid samtidigt som jag tog lite närbild med mobilen på skärmen och det blev faktiskt bra trots att det är så tidigt. Vilken vecka görs RUL? När ni fick bilder från UL var det andra UL då eller första? Vi fick inga bilder på första för det var mest för att se att det var ett foster och att hjärtat tickade.

    Jag tycker att man både vill och inte vill säga något för tidigt. I vårt fall är det ju så att min samb0 har svårt att jobba och kan inte ta extrapass vilket gör att folk blir griniga när hon sjukskriver sig. Dom vet ju inte anledningen (än) så det är nackdelen.
    Hon försöker samtidigt hitta något annat att arbeta med då hon inte kommer kunna jobba med det hon gör, så länge i graviditeten pga riskerna. Och som behovare kan man inte ställa några krav :s
    Vi funderar på att sticka iväg till Spanien i september o njuta lite innan höstmörkret kommer. Senare blir det ju lite svårt att komma iväg på ett tag.

  • Protection

    Tjena igen,

    Tråkigt med ditt arbete. Hoppas att det löser sig på något vis.

    Vi var på BMG första gången 22 maj och då var tjejen i 9+0. Då fick vi bara se Pyret på UL och jag fotade med kameran på bilden =). Vi funderade på om vi skulle göra ett KUB-test men gjorde aldrig det. Nästa besök är 17 juli och då torde hon vara 17+0 och det ska vi göra på Östra. Fick höra att de inte gör någon könsbestämning automatiskt på den undersökningen och att det inte heller är säkert man kan få veta könet även om man ber om det. Vi pratade med BMG och vi kunde i så fall få göra en sådan koll hos dom ca v.26 för 300-500 kr. Känns som lite onödig byrokrati.

    Annars har vi börjat släppa lite på vår "hemlis" till kollegor idag och det är ju skönt att kunna få berätta för omgivningen. Tjejen mår väldigt dåligt till o från fortfarande och idag kunde hon inte jobba. Magvärken var för mycket så det blev soffan hela dagen. Hon blev lite orolig och ringde BMG och de berättade att det var normalt då det troligen är livmodern som växer och spänner.

    Nu är det dags att ta en dusch efter jobbet och sova lite så man kommer upp i tid imorgon och kan njuta av en ledig dag.

    Händer det något kul till Midsommar ???

    /Magnus

Svar på tråden Nyblivna Pappor i december ´09