Inlägg från: zazazuu |Visa alla inlägg
  • zazazuu

    Tycker ni att det är rimligt att en 17-åring kommer hem 23.00 på vardagar?

    17 år gammal, då är man näst intill vuxen. Bor man hemma får man såklart respektera dem regler som finns men enligt mig är klockan 23.00 inte alls sent att vara ute så länge man inte ska upp till skolan / jobbet morgonen efter.

    Det är viktigare tycker jag att man hör av sig under kvällens gång, ringer till mamma eller pappa och berättar vart man är eller om man går någon annanstans.

  • zazazuu

    Louise Hbg skrev 2009-05-29 21:45:25 följande:


    Vad har man ute att göra så sent mitt i veckan? Det finns för min del flera andledningar till att ungdomar inte bör hänga ute. Vad är det fler för typer som är ute de tiderna- de som inte har några tider att sköta dagen efter, eller som inte har några regler att följa. Vad är det för andra vuxna på stan/samhället så sent? Kanske inte de där positiva förebilderna man önskar sig. Se till så att ungdomarna har en vettig sysselsättning på dagarna så att de förhoppningsvis får lite rutin...om det är möjligt:)
    Svar till vad det är man gör ute sent mitt i veckan. När jag var 17 år så träffade man kompisar. Man kunde bara hänga, prata, umgås. Ute var det enda stället fritt från föräldrar. Inte för att man gjorde någonting förbjudet eller så.
    Att vara 17 år gammal och vara ute med sina vänner tror jag är vanligare, "nyttigare", "normalare" än att sitta mellan sina föräldrar och kolla på TV och äta chips. Man mår nog inte så bra av det, varken som barn eller förälder.
Svar på tråden Tycker ni att det är rimligt att en 17-åring kommer hem 23.00 på vardagar?