• Shirley

    vårnadsbidrag

    Jo våra 2 största går på dagis, och jag är hemma med de 2 minsta & får 2 vårdnadsbidrag. Men man får inte ha dagis för det barn man får vårdnadsbidrag för.


    LeonLatva skrev 2009-01-19 14:34:59 följande:
    Nej där har du tyvärr fel.Ansöker man om vårdnadsbidrag för ett av sina barn får inga andra barn i hushållet utnyttja dagis/förskola/fritidshem.. Vet att det är så då jag själv ansökt om vårdnadsbidrag för min minsta,och det innebär då att hans bonusbror inte får gå kvar på fritids
  • Shirley

    Ja jag vet Menade att vi har 2 barn som går på dagis varje dag, men att vi även har 2 barn som jag är hemma med som jag får vårdnadsbidrag för. Så alltså kan andra barn i samma familj ha dagis medans man är hemma med de minsta


    strojes skrev 2009-01-20 09:40:27 följande:
    Nä, men det förstår jag också. Det var någon som sa att även syskon som man inte tar ut vårdnadsbidrag för inte heller fick gå på dagis.
  • Shirley

    Oki Ja här får man det iaf, även i grannkommunen Har aldrig hört nåt annat.


    strojes skrev 2009-01-20 09:46:13 följande:
    Det var också vad jag kommit fram till tidigare när jag läst regler men blev osäker av vad som uppkom i denna tråden.
Svar på tråden vårnadsbidrag