• alwi

    Hemgång, när?

    Hej! Våran Wilmer är född i vecka 27+2,födelsevikten var 822g. Han har klarat sig fint så här långt utan infektioner och dylikt. Nu är han i graviditetsvecka 31+4 och väger 1200 g. Han ligger ännu i kuvös och har cpap. Det känns som allt står still, trots att allt är och har varit stabilt hela tiden känns det som en hel evighet innan vi får komma hem. När fick ni andra komma hem som varit i liknande sits? det finns inte hemsjukvård där vi bor. Behöver stöd och pepp och en påminelse om att det faktiskt finns ett slut, det känns välgigt tufft just nu! hoppas på säng och att han snart klarar sig utan cpap. Skulle kännas som ett sort steg i rätt riktning.

  • Svar på tråden Hemgång, när?
  • alwi

    Tack för svar! Hur länge hade Isak cpap? Känns bra att veta att ni fick komma hem i "vetig" tid.. Även om vi inte kommer hem innan beräknat förlossnings datum känns det bättre att hoppas!

  • alwi

    Tack snälla! Målet känns inte alls så långt bort..

  • alwi

    Nej vi har faktiskt inte börjat träna honom utan cpapen. Nu har han kanske 1 puls dipp/dygn, vet inte riktigt vad nästa steg blir. Vi ska ha samtal med våran barnmorksa idag, får se vad som är nästa steg på "planen".

Svar på tråden Hemgång, när?