Intimhygien
Hej!
Min fråga är hur ni håller underliver *frächt*?
Skall man tvätta var dag, hur om man inte duchar, med vad osv...
Tycker att det luktar "illa" där ifrån? Snälla Hjälp!!
Tack!!!
Hej!
Min fråga är hur ni håller underliver *frächt*?
Skall man tvätta var dag, hur om man inte duchar, med vad osv...
Tycker att det luktar "illa" där ifrån? Snälla Hjälp!!
Tack!!!
egentlligen så ska det ju sköta sej helt själv men vi är inte så vana detta i våran kultur... själv så tvättar jag mej varannan dag då jag duschar och ibland över toastolen om det behövs (tex vid mens) mellan det! använder bara vanlig duschcreme. Skulle väl egentligen vara bättre med en intimtvål men jag är inte särskilt känslig och har aldrig haft några problem vare sig med svamp eller UVI... tror att det varierar ganska mycket vad man tycker är normalt.
Rekommenderar oxå intimoljan från ACO - kanon!!
Ny anonym här: Jag duschar en gång om dagen och då tvättar jag bara med vatten, aldrig tvål. (Ibland om jag tränat kan det bli två ducshar på en dag.) När jag levt lite primitivt (t ex campat och så) har det ibland gått flera dagar mellan tvättningarna. Torka av lite och byta underkläder funkar finfint då. (Har heller aldrig haft några problem med svamp, dålig lukt eller uvi.)
Jag tror inte att man rent hälsomässigt bör eller behöver tvätta så ofta som många av oss gör, även om det förstås känns fräschare.
Tvättar mig bara när jag duschar och det är ungefär varannan dag. Har jag haft sex så vill jag också tvätta mig... Laktasyd och barnolja.
Jag har hört att lactacyd och hård tvål inte är bra för dom som är känsliga(rena mus dödan för mej) har själv använt de och fick svamp nästan jämt. Men nu har jag köpt aco intimtvätt tycker den är bra, Nivea har också en bra intimtvätt den föredrar jag mest luktar gott fast den inte är parfymerad.
1-2 gånger är väl bra och tvätta sig.
Jag har själv fått mycket flytningar sen jag vart gravid så jag sköljer några gånger också. Tycker nog att jag har fått en annan lukt där nere ?lite illa? men min bm sa att det kan vara så när man blir gravid.
Men du kanske inte är gravid?
Har oxå apotekets intimolja. Jättebra å jag har sedan jag sluta med stark tvål också sluppit svamp *glad*
Vanlig olivolja/rapsolja osv funkar kanon om man inte har något annat hemma.
Annars tycker jag att barnolja funkar bäst
Måste säga att jag bara tvättar det "hårbeklädda" området direkt med tvål. Resten med olja och sen så kommer det ju alltid lite tvållösning dit med men jag tvättar aldrig rakt på med tvål.
När jag var och gjorde ett VUL gällande mitt myom så var jag lite irriterad i underlivet just då, och den BM sa att man ska INTE tvätta alltför ofta och inte alltid med tvål utan bara med vatten. Det är så väldigt lätt att förstöra den känsliga balansen och orsaka problem. OM man använder tvål jämt och sen plötsligt slutar så kan man lukta pga dels att man inte är van vid könets naturliga lukt, samt att balansen är störd och därför ger annorlunda lukt.
Duschar varje morgon och tvättar då underlivet med duscholja från apoteket. Ibland blir det en till dusch på kvällen men då tvättar jag bara med vatten. Har aldrig haft svamp eller luktat illa så det passar bra för mig.
Att tvätta en gång om dagen är fullt tillräckligt. Finns ingen anledning att tvätta med olja/tvål två gånger om dagen.
Bodde i USA i några år, där finns det ju något som heter "dousch" ( har ingen aning hur det stavas ) som är någon slags vinägerlösning ( finns lite olika sorter ) som man ska spruta upp för att rengöra inuti slidan. Helt psycho, ju, de måste ju vara helt rubbade i underlivet???
Min dåvarande pojkvän ( amerikan, alltså ) tyckte att jag var jätteäcklig som inte använde det minst en gång i veckan...
Någon som testat?
Här snackar vi milda oljor och grejor, han hade stendött på fläcken över hur ohygieniska vi är
Jag tvättar bara med vatten när jag duschar, ungefär varannan dag.
Trådstarten här,
Tack alla ni för jättebra tipps...
... skall prova mig fram nu.
Säger bara en sak: ACOS INTIMOLJA FRÅN APOTEKET! jag hade mycket problem innan, trost att jag tvättade mig noga med vatten, provade även lactacydtvål osv. men testa denna oljan, perfekt för oss med torr hud och som lätt bli irriterade, den funkar även jättebra efter t ex samlag, om man är lite irriterad av mycket sex, så är den jätteskön. och den är perfekt för er som tycker om analsex...som glidmedel. tvättar varannan eller varje dag med den och det funkar kanon. den ser liten och dyr ut (kostar 46 kr för 50 ml tror jag) men den är dryg, håller länge. rekomenderas varmt :)