Problem med bäckenlederna efter tidiga missfall
Jag fick problem med bäckkensmärtor redan i v 4 under min senaste graviditet. I v 6 fick jag börja använda kryckor. Vid sju fulla veckor fick jag missfall
. Det tog ett tag för bäckenet att återhämta sig efter missfallet, men jag blev helt bra igen. Du gör helt rätt som använder bälte och gör bäckenstabiliserande övningar!
När jag väntade min dotter fick jag svåra bäckensmärtor i v 15 ungefär. På slutet var jag helt sängliggandes och kunde inte ens gå på toaletten själv. Jag satt i rullstol tills min dotter var ca tre månader, sedan fick jag lära mig att gå igen, sakta med kryckor.
Vill inte skrämma upp dig! Men inför en graviditet, då du kanske blir en av oss som drabbas svårt, så är det jättebra att planera så mycket av det praktiska som möjligt från början. Ta alla avlastning du kan få och viiiiila så mycket det bara går. Lycka till!