• Mosaik

    prematur i Skövde

    hejsan! vilken vecka är din syster i? (orkar inte tänka)

    Ville bara säga dig att jag har legat inne där med vår store kille när han föddes. I vecka 30+0 vägde 1520 g. Vi låg där i 8 veckor och jag har inget annat att säga än att de var Otroligt duktiga alla i personalen! så vänliga och lugnande och proffsiga. Läkarna är jätteengagerade och tar allt på allvar.
    Mina barn har även 2 kusiner som båda e födda i vecka 33 och de har också legat inne på kss, de har samma upplevelser som vi. De kom hem med sin lilla nu för 2 veckor sedan.
    Rummena är fina och rätt rymmliga. Det är en självklarthet att man får bo kvar med sitt barn och även pappan. Jag har aldirg hört talas om att några mammor behövt dela rum.
    Nu när svägerskan låg inne så vart det dock väldigt mycke barn inne på neo så de fick byta rum nån gång.
    Det finns 1 intensivvårdsrum för de allra minsta o dåliga barnen som behöver mycke hjälp och det finns ett annat rum där de lite piggare barnen får ligga, tex när de växt på sig lite.

    Neo-vård i hemmet har de också, så man kan få komma hem med både det ena o andra(sond å sånt) och få hembesök flera gånger i veckan/1 gång om dagen.

    Hoppas din syster mår bra och att lill*n vill stanna längre i magen.
    fråga mer om du vill veta

  • Mosaik

    som sagt svägerskans dotter född 33+0 vägde 1945, sonen som kom 33+6 vägde 2200. de låg inne i 2 veckor båda gångerna, nu har de haft neo-vård i hemmet i 1 vecka och har blivit utskrivna nu.
    de har behövt lite syrgas, larmövervakning, kuvös första dygnet.. men då har de hunnit få kortison också, det har STOR betydelse.
    En kompis kompis låg inne nu med sin kille som föddes i vecka 36, han vägde 2600 men han inte få kortisonet så lungorna var omogna och de låg inne i 2 veckor med syrgas
    Inga komplikationer hos någon av dem

Svar på tråden prematur i Skövde