• Bling1975

    Surrogatmamma....

    Hej!

    Vi har också funderat på möjligheten och efter att ha varit inne och läst i detta forum samt på massor med bloggar så känns det inte som en omöjlig eller dum idé. Det verkar finnas tre väldigt seriösa kliniker att välja på, sedan finns det säkert en uppsjö men mer eller mindre seriösa alternativ.

    surrogacyindia.forum5.com/index.php

    I indien så står ni båda som föräldrar på födelsebeviset, det kan doc dra ut lite på tiden att få alla papper klara i Indien, men det verkar inte vara någon omöjlig process.

    Kostnaden för ett lyckat försök uppgår till ca 200.000 kr och då ingår allt utom IVF mediciner (bra om svensk läkare skriver ut så man får på högkostnadskortet) resa samt hotell och uppehälle. Ev så kanske några kostnader för pappersarbete efter förlossningen tillkommer. Om man måste göra om processen så kostar varje försök ca 50.000 kr. Man får räkna med att spendera ca 2-3 veckor vid IVF tillfället och ca 4 veckor vid förlossningen. Man kan givetvis vara där längre om man vill. På två kliniker får man träffa surrogatmamman, medans på Rotunda kliniken så är hon helt anonym. Det går att skicka ner färdiga embryon från en Svensk klinik.

    Men som sagt, jag rekomenderar forumet ovan varmt, mycket bra information även om det vad jag har sett inte finns några svenskar där ännu.


    Stitch längtar efter Lilo
Svar på tråden Surrogatmamma....