• Anneyim

    flytt utomlands??

    Jag och min man bor i turkiet (han är turk) och jag flyttade hit 2001, träffade min man 2003. Vi har tillsammans en dotter som nu är 3 månader.

    Tycker det funkar jättebra att bo här, enda negativa jag kan komma på är väl att mannen är hemma mindre här än vad han kanske skulle varit om vi bodde i sverige fast o andra sidan är han ju ledig mycket under vintertid så vi tar igen det då!

    Dagis finns här och efter vad jag hört av svenska vänner som har barn på dagis här så är det jättebra, inget o klaga på!

    Jobb är lätt att få här om man är beredd på långa arbetsdagar :)
    Vi har valt att jag är hemma och han jobbar, har varit hemma i ca 2,5 år nu och tycker det är kanon!

    Vi valde helt enkelt att bo här då varken jag eller min man är intresserade av att bo i sverige, jag trivs mycket bättre här och han, ja han är ju född här och detta är hans land och för tillfället känner han ingen önskan om att byuta!

  • Anneyim

    hur kom det sig att du flyttade dit?

    Det började med att jag åkte hit på semester men kände redan då att jag trovdes så pass bra att jag skulle kunna tänka mig att bo här och så blev det!
    Har aldrig riktigt trivts i sverige och varit utomlands mycket o nr jag sen kom hit så sa det klick direkt!

    lite OT , men hur träffades ni? *nyfiken*

    Vi träffades då jag jobbade på en läkarmottagning här och han jobbade på en resturang inte så långt ifrån, han fick syn på mig och blev intresserad och tog kontakt, såg honom som endast en bra vän i början men efter ett tag blev även jag kär!

    får man någon slags föräldrapenning där?

    Här får man ingen som helst föräldrapenning, det tillhör vanligheterna att kvinnan är hemma och mannen den som jobbar! I turistorter och större städer har detta ändrats mycket och fler o fler kvinnor jobbar och lämnar barnen på antingen dagis eller hos en släkting.

    hur länge planerar du att vara hemma? kommer ni ha dottern på dagis sen?

    Sedan 2001 har jag bara jobbat 2 år och resten av tiden bara varit hemma och som jag känner det just nu kommer det dröja tills jag börjar jobba igen!
    Vi har tänkt börja lämna henne på dagis när hon är ca 1-1,5 år gammal, tycker det är viktigt med den sociala biten och att hon får komma ifrån mamma lite och tvärtom!

    får man fråga vad han jobbar med och hur mycket inkomsten är? hur långa dagar brukar det vara?

    han jobbade 10 år som barchef på en resturang men i år gick han över till hotell men håller just nu håller vi på att öppna en resturang ihop med hans manager.
    Inkomst skiljer mycket, tidigare jobbade han på kommission och då kunde det variera från allt mellan 5000-12000 sek i månaden.
    Inom hotell har han fast månadslön plus extra dricks.
    Nu jobbar han antingen 9-17 eller 17-00 vilkt är väldigt bra tider. Förut jobbade han mellan 9-14 ledig 14-18 och sedan 18-01 ca.

    hur brukar årstider där skiljas åt?

    Sommaren här är extramt varm, juli augusti är hemska.. Vintern som vara ungefär slutet av november-Februari knappt brukar vara regnig och blåsig och sedan kommer "våren"!

    Anneyim
    glömde ju fråga hur det är att lära sig språket där?

    Det är väl som med alla språk, anstränger man sig för att lära sig så går det och har man det runt sig hela tiden är det ju givetvis lättare!

    hur är priser och sånt? bostad? mat? kläder? du vet det vanliga en barnfamilj behöver...

    Här är ju fortfarande betydligt billigare än i sverige fortfarande även om priserna gått upp de senaste åren!
    Hyrorna är billiga, vi betalar t ex 2250 kronor för vår lägenhet, nyrenoverad med 2 toaletter, 2 sovrum, vardagsrum, kök och 2 balkonger.
    Mat och kläder kan man hitta jättedyrt men också jättebilligt, beror helt på var/vad man köper!
    Vi handlar t ex frukt/grönt från marknaden en gång i veckan och kött m.m köper vi direkt av slaktare och kommer undan billigt!

Svar på tråden flytt utomlands??