Fruktansvärt ont efter insättning av spiral
Jag tänkte skriva om min korta upplevelse nu när minnet är färskt. Jag tog 2 ipren och 2 alvedon innan insättningen. Själva mätningen gjorde ont, men hanterbart. Sen när hon väl skulle sätta in kopparspiralen, så gick det inte, hon kom in i livmodern men fick inte dit den pga att jag vred på mig av smärta. Aldrig känt en sån smärta tidigare i mitt liv, det var verkligen hemskt. Jag grät och en annan barnmorska höll mig i handen.
Men då bestämde sig barnmorskan som försökt föra in den, för att hämta en annan barnmorska som tydligen var superduktig på att sätta in just spiral. Och när denna kvinna mätta och satte in, kändes otroligt mycket mindre! Så jag tror insättningen kan kännas olika mycket beroende på hur skicklig barnmorskan är också. Gjorde fortfarande ont, men inte alls i närheten av smärtan jag upplevde tidigare.
Efteråt kände jag mig väldigt illamående och smått chockad. Satt kvar o pratade med BM ca 10 minuter efteråt, sen gick jag hem(promenad på ca 10 minuter) och det var inga problem. Det var som en extrem mensvärk efter, jag gick hem och däckade i sängen, vaknade och åt en ipren, somnade om och vaknade nu klockan 13 (satte in spiralen vid 9 imorse). Jag har fortfarande ont, men absolut hanterbart och värktabletterna hjälper dessutom. Hoppas verkligen på att det här blir bra nu, vill inte behöva utsätta kroppen för hormoner igen!