• Anonym

    Någon mer som tycker det är sjukt jobbigt att gå till jobbet?

    Ska börja mitt nya jobb imorgon. Har värsta ångesten, tycker det är sååå himla jobbigt att gå dit, lära känna nya människor, nya arbetsuppgifter. Även när jag jobbat på ett ställe i flera månader tycker jag det är så jobbigt, allt känns meninglöst bara för att jag MÅSTE gå dit. Får panik och vill inte lämna min lägenhet. Varenda dag mår jag dåligt och överväger att sjukanmäla mig och aldrig gå dit igen, oftast lyckas jag ta mig iväg, men inte alltid. Är jag den enda som känner så här?

  • Svar på tråden Någon mer som tycker det är sjukt jobbigt att gå till jobbet?
  • Anonym

    "kul" att jag inte är ensam iallafall Det är nog just det tvånget som skapar ångesten.. andra säger att jag hade tröttnat på att bara vara hemma, men jag va sjukskriven i ett helt år och älskade att vara fri från allt tvång, kände ingen ångest. När jag tänker att jag måste jobba i stort sett varje dag resten av mitt liv känns det inte värt det mer.. Livet känns så meningslöst då... Vad brukar du göra för att lindra ångesten?

  • Anonym

    Nästan precis sådär har jag också känt. Har hänt att jag har stått vid dörren på väg till jobbet och känt att det bara inte går, och så har jag ringt och sjukanmält mig (för att sen få dåligt samvete såklart)

  • Anonym

    mickan - ja skolan fungerar bra för mig, hade max 9timmar i veckan jag var tvungen att gå dit, det var underbart .-)

    Senaste anonym : Gör precis samma sak Fattar inte varför jag inte klarar sånt som alla andra gör utan problem...

Svar på tråden Någon mer som tycker det är sjukt jobbigt att gå till jobbet?