Carl Von Linné- Privat?
Hej!
Jag funderar på att göra IVF privat, eftersom det är så långa köer där jag bor..
Jag undrar om någon av er går hos Carl Von Linné?
Kanske ni vill dela med er av era erfarenheter?
Är dem bra?
Vad kostar det?
Hej!
Jag funderar på att göra IVF privat, eftersom det är så långa köer där jag bor..
Jag undrar om någon av er går hos Carl Von Linné?
Kanske ni vill dela med er av era erfarenheter?
Är dem bra?
Vad kostar det?
Nej, max 2 (som överallt i Sverige) - och har du ett som är tillräckligt bra får du bara sätta in ett enda.
Ändå är det så många som får tvillingr via provrör...
Om man vill göra provrörs befruktning, ska man bara ringa till dem, och säga det, eller hur ska man göra??
(om alla undersökningar är klara)
När kan man sätta igång?
Om man gjort utredning om vad som är grunden till barnlösheten är det bara att kontakta dem. Det är ju ingen direkt kö, så RING DEM! Öppnar v 32.
Hej hej!
Vi ska åka till Uppsala på onsdag!!spännande, det är första besöket.Det kändes som en evighet när jag bokade men nu helt plötsligt är vi där
Jag ser att de flesta lyckades på första försöket(GRATTIS),vilket gör mig lite osäker på om man verkligen ska ta ett 3-pack som vi tänkt,men som någon frågade görs det bedömning på hur stora chanserna är att totalt sett eller?
Det handlar ju om mycket pengar och funkar det på första så visst är det värt varje krona ändå....pengar e ju alltid pengar
Hur tänkte ni som gjort detta innan ni kom fram till om ni skule ta 3 eller bara en singel??
mysFlisan: Vi gjorde först ett landstingsförsök som gick jättebra, men nu när vi vill ha ett syskon till Meja så får vi gå privat. Nu har vi bara köpt ett IVF, men hade vi betalat för första försöket hade vi nog tagit 3-försöks-paket eftersom vi visste redan då att vi ville ha minst två barn!
mysflisan- Va spännande!! Ska tänka på dig på onsdag!! Är det då dem sätter in tillbaka äggen?
Jag har samma dilemma som du... Om man ska ta ett 3 pack, eller bara 1.. Man får ju inte pengarna tillbaka om man lyckas.. Hmm... Men ändå blir det dyrare om man tar bara 1 och det inte funkar,och man måste göra ett nytt?
Mejas mamma- Men även om man tar 3 pack, så får man väl ändå inte dem försöken efter några år? Eller har jag helt fel? Jag trodde att det bara var att om man tar ett 3-pack,och blir gravid på första, så har man ändå inte de 2 kvar om man vill ha dem några år efter?
Vad händer med de "andra försöken"?
Får man använda sen efter eventuell graviditet igen?
Miss Finland: På onsdag är det första mötet med dom på CvL jag ska väl lära mg ta sprutor å lämna blodprover osv osv men jag ser fram emot att det förhoppningsvis inte dröjer allt för länge innan det är ägg plock och allt som ska ske.
jag tor oxå som dig om det där med 3-packen att man kan inte spara som i flera år,utan har man lyckats på första försöket kan man inte spara dom andra...det e lite synd tycker jag med tanke på att det kostar så mycket!
Jag funderar allt mer på att bara testa ett första gågen för jag tor rinte att det kommer ta tre gånger för mig heller men samtidigt blir man "tänk om det inte funkar på första" ja det tål att tänkas på
Hej ett litet tips bara för er som funderar på att köpa ett 3-pack eller ett i taget. Jag har köpt ett 3 pack och jag tycker man kan slappna av på ett annat sätt om man skulle misslyckas. Nu har det tyvärr inte gått så bra för oss. Jag blev gravid på första försöket i detta 3-pack men fick tyvärr missfall. Nu ska vi göra vårt sista försök i 3-packet och jag hoppas verkligen att det ska gå bra den här gången. Lycka till!
Ninnie- Ledsen för ditt missfall. Får du använda resterande två nu när du fick missfall? Eller måste du köpa nya?:-0
Räknar dem det som att du blev gravid,även fast du fick MF?
mysFlisan- Ja, jag tänker som du...Men ändå-tänk om det ändå behövs mer än 1 gång...
Hej,
Vi ska göra vårt första syskonförsök på CVL i höst. Har bokat tid och ska komma dit på information i september. Vi kommer nog att "bara" köpa ett försök till att börja med. Men som sagt det är ett jätte svårt val. Om vi inte hade något barn innan så skulle vi nog ha köpt 3pack. har hört av jätte många här inne att de på CVL är super bra. Och barnmorskan jag pratade med var jätte trevlig!
Lycka Till!