Sjuk kanin!!!!!!!!!! Någon som kan hjälpa mig?????
teddy
VARFÖR skaffar man djur man inte har råd att ta hand om? Skäms!
teddy
VARFÖR skaffar man djur man inte har råd att ta hand om? Skäms!
LuMa
Jo. En kanin är ett LIV, inte en bil som ska undehållas.
Då skaffar man fram pengar om det behövs. Om man verkligen vill.
LuMa:
"Men jag förstår fortfarande inte varför man behöver säga åt en person att den ska skämmas när personen handlat i god tro?
Hon skriver ju att "framförallt för att kaninen vart bättre o bättre för varje dag..."
Hon trodde ju att kaninen var på väg att bli bättre!
Det är så lätt att sitta efteråt och säga hur man skulle ha gjort, speciellt om man inte varit med om det själv."
Kaninen blev uppenbarligen inte bättre och bättre, det såg bara ut så. Teddy borde vara medveten om att man inte kan ställa diagnos om man inte har kunskaper i ämnet. Jag tycker inte att det är försvarbart att bara "tro", något var fel från början, det var ju tydligt.
Och det var ju faktiskt inte denna tro på bättring som fällde avgörandet utan att teddy inte "hade råd". Det skriver hon ju själv.
Skaffar man husdjur har man ett ansvar att ha råd. Det är ett liv, en varelse som kan känna smärta och ångest!
Det går inte att skylla på att man inte hade råd här, det går alltid att skaffa fram pengar i nödfall. I värsta fall får man ta ett sånt där skitlån med hög ränta, huvudsaken är att djuret man VALT att ta ansvar för slipper lida i så stor utsräckning som möjligt.
Är man inte redo att göra allt (även obekväma saker som lån med dåliga villkor) för djurets bästa ska man inte skaffa djur.
Då har djuret det bättre i någon annans hem.
LuMa:
Jag har för övrigt varit med om det själv. Och jag tar det säkra före det osäkra i alla lägen.
Dessutom har jag varit så listig så att jag försäkrat mina djur.
Är man inte rik bör man försäkra sitt djur. Har man inte ens råd att försäkra sitt djur bör man inte skaffa djur.
Min spontana reaktion när jag hör om människor som utsätter djur för lidande i onödan är att de bör skämmas.
Jag blir oerhört upprörd när jag läser om sådant helt enkelt.
Nej teddy, nu har du allt förändrat historien.
Tidigare svarade du på en direkt fråga om varför du inte tog kaninen till veterinären så här:
"För att vi faktiskt inte hade råd..."
Det var det absolut första du skrev som förklaring. Nu är din story förändrad.
Fine, men det är ju inte konstigt att man tror att du underlät att ge kanininen vård pga dålig ekenomi när du faktiskt skriver det själv.
Bestäm dej för vilken version som gäller.
teddy:
Det är inget påhopp att tycka något om andras handlingar.
Du får träna på att ta kritik.
Och du måste skilja på kritik och påhopp.
teddy;
TS kanin har fått somna in.
Jag kanske tycker att jorden är platt så då är den det.