• MERlight

    "Det är NORMALT att det tar ett par år..."

    Jag blir mest trött på de som tror att om man bestämmer sig för adoption och sätter igång den processen då blir man vips gravid för att de mentala spärrarna släpper ?!?!?! Om man har 1% chans att bli gravid så blir man det rent sannoliksmässigt förr eller senare bara man har tillräckligt med tid på sig så det lär ju knappast ha berott på spänning. Så blev man gravid just när man börjat med adoptionsprocessen så hade man nog blivit det även om man inte just då börjat liksom. I alla fall om jag ska tro min gyn som är specialist på barnlöshet.

  • MERlight

    På vilket sätt skulle det hjälpa om man slappnar av?! Får mannen fler och bättre spermier, sätter ägglossning helt plötsligt igång eller krävs det total avslappning för att spermien ska ta sig in i ägget?

  • MERlight

    Kia 28, allvarligt bara ett (1) försök?!?! Det är ju sjukt!!!!!

  • MERlight

    Är det inte Falun som har så bra resultat? De odlar äggen lite längre än vanligt, men de kanske är väldigt dyra också? De har ju också nån garanti att blir man inte gravid får man tillbaka pengarna.

  • MERlight

    Kia, det är klart att du ska satsa på det!!! Vad är 33000 i det sammanhanget egentligen! Ta reda lite på det där med Falun, jag vet att Hermelinen i Luleå samarbetar med dem, de är lite dyrare men har också lite bättre resultat om jag fattat det rätt.

  • MERlight

    Silverforsen, positivt ändå att du kan glädja dig med dina vänner. Det kunde inte jag på slutet, satt en gång en hel middag och bara bet ihop för att inte börja grina när ett par kompisar bara råkat bli gravid. Jag kunde inte glädja mig alls och jag skämns fortfarande över det.

  • MERlight

    Nä självklart blir man ledsen och besviken och det har du all rätt att bli det tycker jag inte du ska skämmas över!!! Du kan i alla fall känna glädje med dem och du säger till och med att såklart är du glad för deras skull! Det tycker jag är starkt av dig (!!!) för jag var inte glad för mina kompisars skull, tyvärr!

  • MERlight

    Men alltså, med allt snack om att det föds för få barn i Sverige så borde man väl verkligen försöka hjälpa dem som vill ha barn men som har svårt att få! Nog borde väl alla få 3 försök bekostade av landstinget! Vad fn är 45 000 (eller 43 000) mot andra behandlingar som görs inom landstingets regi?! Och tänk vad mycket bättre många människor skulle må om de fick snabbare och bättre hjälp!

Svar på tråden "Det är NORMALT att det tar ett par år..."