Övervikiga: Hur har ni blivit bemötta?
1, Till landstinget var vi inte ens välkomna för utredning, vilket kändes som ett hårt slag. Vi vände oss då till en privat mottagning där de har satt igång en utredning. Min vikt har diskuterats och läkaren har tagit upp de extra risker det skulle medföra om jag blev gravid just nu. Han förklarade också att behandling inte är aktuellt förrän jag gått ner mer i vikt, vilket vi också förklarade att vi är införstådda med. Tror att vår insikt i detta samt att jag faktiskt den i oktober gått ner 10 kilo och aktivt arbetar med min vikt bidrog till det professionella bemötandet. Jag uppskattar också att man är så pass öppen med att berätta att behandling inte är ktuell förrän jag gått ner i vikt. Trots allt är det en privat klinik och vi skulle få betala för en eventuell behandling, då tycker jag att det hör till att man inte behandlar om det inte finns goda utsikter.
2, Min övervikt i sig utreds inte, däremot kontrolleras min ägglossning och äggstockarnas kapacitet i första steget, samt makens sperma förstås. I steg två kan en spolning bli aktuell. Ska även gå till min husläkare för att få mina sköldkörtelvärden perfekta, har hypothyreous.
Kortfattat är jag väldigt glad över möjligheten till utredning på en privat klinik Mest besviken är jag på landstinget som inte ns tog emot oss för ett besök utan som mer eller mindre ställde min diagnos i telefon "överviktig utan rätt till utredning".