0 Följare 0 Följer

Tess1979

Flerbarnsförälder

(Uppdaterat 2015-01-11)

Vad kan jag berätta om mig då...
Född norrlänning. Bott i Luleå, Kardis (Pajala), Juoksengi (Övertorneå), Haparanda, Umeå och Sundsvall. Flyttade december 2007 ner hit till Stockholm, Haninge. November 2012 blev en dröm uppfylld och vi är nu villaägare i Huddinge!

Jag heter Therese och är 35 år. Jag bor tillsammans med min man Jon, som jag varit tillsammans med i 12 år.
Den 19/7-10 blev jag mamma för första gången till en underbar liten Alva! och den 5/6-12 blev hon storasyster till världens sötaste Oliver

Jag är utbildad undersköterska och har jobbat inom äldreomsorgen i drygt 10 år. Jag är även utbildad barnskötare och fritidspedagog och har nu sedan ca 1 1/2år jobbat inom barnomsorgen.

På min fritid ser jag mycket på film och tv-serier, som är mitt stora intresse. Andra stora intressen är mat och inredning. Jag umgås gärna med mina nära och kära och tycker det är trevligt med en fika eller god mat och att gå på stan och shoppa. Lyssnar mycket på musik. Lyssnar på det mesta, men det är framför allt techno, trance och hard house som gäller. Några av favoriterna är David Guetta, Calvin Harris, Daft Punk,Tiesto, Avicii, ATB och Ferry Corsten för att nämna några.

Tycker hösten är den mysigaste årstiden. Älskar ostar av alla de slag! Favoritköket är det italienska. Favoritdrycker är rödvin och kaffe. Tycker om smycken, avskyr småkryp! (speciellt spindlar!!), hatar att vänta, är pedant och älskar att sova.

Det var lite om mig det...

Ålder

45 år

Barn

14 år     12 år    

Civilstatus

Gift

Föräldratyp

Cool förälder     Njutningsförälder    

Personlighet

Glad     Nyfiken     Omtänksam     Optimist     Pedantisk     Social     Tänkare    

Intressen

Barn     Film/TV     Heminredning     Matlagning/Bakning     Musik     Shopping    

Musik

Pop     Techno