Anonym (Mindre) skrev 2024-06-20 18:33:31 följande:
Betalar ca 8000 på lånen, men har ju lite mindre än ni. Viss skillnad mot för några år sedan då räntekostnaden var den halva.
Jämför försäkringar varje år och byter till den billigaste. Men inga onödiga försäkringar. En del har ju extra försäkringar på allt, mobil, tv, cyklar etc. En bra hemförsäkring täcker det mesta. Det vi jobbar mest med är matkostnaderna, brukar dra iväg mellan varven när man inte orkar planera så noga. Men vi har bra marginaler, verkar du/ni också ha.
Ja vi har inga extra försäkringar heller men tycker ändå det är dyrt. Huset kostar 9000:-/år, bilarna 12000:-/år, skoter 4500:-/år. Skatt på bilarna är 2500:- resp 360:-/år. Så den är ju inget att gnälla om.
Vi har en 7 år gammal Q3 som är svindyr att försäkra av någon anledning. Bytt och kollat runt överallt men det är lika dyrt. Men det är inte värt att sälja den och byta men ändå, lite störigt är det.
Ja på huslånet blev det ju galen skillnad när man gick från typ 1,5% till nuvarande nivå...
På maten har vi dålig disciplin, ligger nog alltid på ca 10kkr/mån på Ica.