Vad äter ni till frukost?
Ja, vad äter ni?
Ja, vad äter ni?
Gillar ägg också! Kokt, stekt, äggröra, omelett.
Just nu blir det oftast 6 mixade frysta bananer, ofta några dadlar till. Gott gott!
Oftas blir det havregrynsgröt med lingonsylt och iskall mjölk. Nu under sommaren blir det mer lunchaktigt än frukost
En burk kvarg ihopvispad med frysta bär. Och kaffe såklart! ;)
Min frukost (o. allt annat jag äter) framgår här - www.familjeliv.se/Forum-4-362/m70341671.html
Ingenting! Jag kör periodisk fasta (just nu 16/8), så jag äter mellan kl 12-20 på dagarna.
Mår finemang.
Varierar lite..
Lättvarg med bär och kanel eller
Lingongrova eller Pågen Intense med philadelphiaost och gurka eller
Naturdiet om jag är stressad
Dricker vatten och kaffe/te till.
Provivasoppa med havrefras, solrosfrön och Betaglucare. Ibland slår jag till på en eller ett par skivor av favvobrödet (hembakat med en massa torkad frukt, linfrö och fibrer) med smör och ost. Vatten till det.
Låter duktigt men då vet ni inte hur mycket skräp som åker ner resten av dagen!
Två grova mackor (mörkt bröd) med smör, salladsblad, skinka och gurka på, en liten skål med naturell yoghurt med lite torkad frukt och solroskärnor ovanpå. Är jag ledig dricker jag te till, annars är det två glas utspädd juice som dricks till.
Kaffe kaffe o lite mer kaffe :)
Händer att jag får i mig turkisk yoghurt o bär eller sylt. ibland ägg.. men är ingen frukostmänniska då jag äter mest på kvällen.. nyttigt? njaaa