myownmind skrev 2011-03-10 14:31:12 följande:
med risk att låta hemsk, ge hästen en smäll! hästen är ouppfostrad och respektlös. hade en häst i hög rang blivit bliten av en i lägre, hade troligtvis bett alt spark utdelats. du är inte mer elak mot hästen om du markerar en gång än vad den är mot dig när den biter dig. det är dom som går runt problemen istället för att ta itu med dom som får sk problemhästar. jag har inga som helst problem med min häst, inte i någon situation, för att jag inte tillåter 500 kilo göra som den vill.
gissar på att man håller på med sin häst ca 1,5-2 timmar per dag och då kan den för sjutton uppföra sig. den har ju 22 timmar på sig att göra vad den vill annars. man ska inte larva med så stora djur, det är då farliga situationer uppstår. jämför exempelvis en karl som håller på med travhästar och en 15 årig tjej som hobbyrider. vem har då den mest pondus och pli på sin häst?
ang den som gör gjädjeskutt... det kan den göra när den springer i hagen, inte den timmen som du sitter på den.
Haller absolut med, man ska inte tillata en massa trams fran hastar, det de pa tok for stora for!
Ang att den bockar sa ska du kora halarna i den nar den gor det och snarta till den bakom sadeln med spot, man ska alltid driva en hast framat som svar pa darligt uppforande, den kommer snart att fatta galoppen:)