• Anonym

    VUL idag i v.7...såg inget foster eller hjärtslag!

    Gjorde VUL idag, trodde att jag var i vecka 7.
    Läkaren såg varken hjärta eller foster.
    Han trodde att det var ett mf eller att jag var mycket kortare gången än vad jag trodde. Han trodde på 4 fulla veckor (alltså vecka 5).

    Finns det någon som fått liknande komplikationer och hur gick det för er?
    Ska komma tillbaks den 29/12 och göra ett nytt VUL.

  • Svar på tråden VUL idag i v.7...såg inget foster eller hjärtslag!
  • Mamasnest

    Vilken härlig dag!  Jag visste väl att det skulle gå vägen!


    Trebarnsmamma på heltid
  • Anonym (samma)

    Grattis ts! Shit va kul. Håller tummarna för oss båda nu riktigt hårt! Så har vi nog varsin liten i höst =-))

  • Smulan87

    hur ska vi kunna se i ditt galleri om du anonym?


    BF 7Juni 2009
  • Anonym
    Smulan87 skrev 2008-12-30 11:41:36 följande:
    hur ska vi kunna se i ditt galleri om du anonym?

    Haha...jag har inte lagt in den i galleriet, bilden sitter på kylskåpet!


    Ska göra ett nytt Vul på måndag (5/1) så de kan räkna precis hur många veckor+dagar Mini är.

  • Lisun

    En fråga bara...läkaren sa att jag var i 6+0. innebär d 6 fulla v eller?

  • Smulan87

    6 fulla veckor, dvs du är i vecka 7 :)


    Lisun skrev 2008-12-30 18:08:02 följande:
    En fråga bara...läkaren sa att jag var i 6+0. innebär d 6 fulla v eller?
    BF 7Juni 2009
  • LitenBlomma

    Är i v 5+2 idag enligt vul (5+6 enligt äl) vi såg en böna och ett hjärta!!!


    Ludwig -0202, Meja -0803, MA 0809 & BF 0908
  • Anonym (samma)

    LitenBlomma skrev 2008-12-30 18:17:22 följande:


    Är i v 5+2 idag enligt vul (5+6 enligt äl) vi såg en böna och ett hjärta!!!
    Grattis!
  • Anonym (samma)

    Hur går d tjejer? Här e man ännu gravid nu i v 7+1. Grymt illamående! Fruktansvärt o gå till jobbet...

  • Anonym

    PISS OCKSÅ!!!
    Fick mf i helgen!!!
    Hur 17 ska jag orka gå vidare nu??

  • Anonym (samma)

    Nej va tråkigt! Verkligen jobbigt...fick mf i somras. Du får låta det ta den tid d tar att gå vidare.
    Fick du mf rakt av eller hur märkte du av d innan?
    Kramar!

  • Anonym
    Anonym (samma) skrev 2009-01-07 18:13:15 följande:
    Nej va tråkigt! Verkligen jobbigt...fick mf i somras. Du får låta det ta den tid d tar att gå vidare.Fick du mf rakt av eller hur märkte du av d innan?Kramar!
    Usch...jag satt och tittade på Tv och kände att det kom en stor flytning. Gick in på toaletten och såg att det var blodblandat...precis som vid mitt förra mf i september!
    I söndags kom den lille ut! Har blött ut det mesta nu.
    Trodde verkligen att det skulle gå bra denna gången, jag såg ju hjärtat picka förra måndagen. Men tji fick jag....skit också!
  • Himmel22

    Gör dom automatiskt blodvärde koll för hCG när man går till en specialistläkare eller måste man be om det? Jag är i samma sits just nu, inget foster eller hjärtljud och enligt appen ska jag vara i v8+2. Läkaren på vanliga ultraljud sa att antingen MF eller för litet foster, inte alls i vecka 7 (när vi gick) utan snarare v. 5? kan inte stämma så har varit orolig hela perioden. Fick tid 2 veckor efter, alltså nästa vecka igen men fick som tur är en tid via remiss till specialistläkare pga av prematurfödsel tidigare. Hade gärna velat ha ett blodprov för att se mina värde men varken barnmorskan eller min vårdcentral gjorde sånt.. vet inte vart jag ska vända mig. Har varit orolig i snart 3 veckor.. 

Svar på tråden VUL idag i v.7...såg inget foster eller hjärtslag!