Inlägg från: Threzo |Visa alla inlägg
  • Threzo

    Fel att säga neger och nigress..?

    Jag tycker att man ska undvika att använda ordet eftersom det är väldigt stötande för mörkhyade att få höra det, det används ju för att katogarisera. Som någon skrev ovan, det är ju inte dom som vill uppfunnit ordet neger utan dom uppskattar väl om man kallar dom afrikan, svart, mörkhyad.. you name it.
    Själv skulle jag aldrig kalla någon varken neger eller negress.. Min sambo är från Nigeria och vi väntar barn nu i augusti. Jag skulle inte säga, jag ska ha barn med en neger. Hur låter det?
    Eller, jag ska ha barn med en negress. Negress är väl bara den kvinnliga formen av NEGER. Så det är lika fult oavsett... Tycker jag. Sen accepterar jag att det finns många som växt upp med just det ordet, men själv skulle jag aldrig kunna sätta ordet i bruk.

Svar på tråden Fel att säga neger och nigress..?