Inlägg från: Anonym (finance-bitch) |Visa alla inlägg
  • Anonym (finance-bitch)

    Vilken fond ska jag välja för långsiktigt sparande?

    Du ska inte betala dyra pengar för Swedbanks fonder! Avgifterna äter på ditt kapital, det blir en otrevlig ränta-på-ränta-effekt.

    Börja månadsspara genom att köpa Swedbanks aktier för ditt sparbelopp i stället, och dra ner fondsparandet till 0! Givetvis har du aktierna på ditt ISK, de första 150 000 kronorna är skattefria och sen betalar du bara en schablonskatt på resten.

    Du kan tänka så här: om du litar på att banken kan förvalta ditt kapital i sina fonder, kan du också lita på att de delar ut vinst till dig som aktieägare! 

    Jag har aktier i alla svenska storbanker samt ett antal andra bolag i finansbranschen, och de går bra även nu när börserna (och dina fonder?) sjunkit kraftigt.

  • Anonym (finance-bitch)
    Anonym (Fondsparare) skrev 2025-04-15 20:24:16 följande:

    Tack för svaret! Nej, det verkar inte vara en bra ide med Swedbanks fonder som har höga avgifter. Men Swedbank Robur Access Global, som inte aktivt förvaltas av dem, verkar ju vettig med en låg kostnad?

    Ok, ska kolla in Swedbanks aktier. Låter bra om de har utdelningar.


    En stor nackdel med globala indexfonder (som du har fått ett antal tips om i tråden) är att de ofta har stora innehav i USA, och där hade jag inte velat ha en spänn investerat i dagsläget. Den amerikanska ekonomin har du säkert hört mycket om de senaste veckorna, och läget är mycket turbulent.

    Swedbank A delade ut 21,70 kr per aktie i början på april, så den som köpt efter det får vänta på utdelning till nästa vår. Men det är lika bra att fylla på med aktier fram till dess!

    Någon tipsade om en fond hos Avanza här ovan. Jag tipsar om Avanzas aktier i stället: utdelning 11,75 kr per aktie, köp före 25 april för att få årets utdelning.
  • Anonym (finance-bitch)
    Anonym (Fondsparare) skrev 2025-04-15 23:53:07 följande:

    Är det inte smått moraliskt fel att bankernas rådgivare när de rekommenderar fonder för nybörjare inte också informerar om att deras avgifter på dessa fonder är betydligt högre, och därför inte något att rekommendera om de vill kundens bästa. På sikt blir det ju en stor förlust jämfört med globala indexfonder. Jag hade ju möte med honom i över en timma och inte någon gång vad jag minns nämnde han hur avgiften var jämfört med andra.


    Du har tyvärr rätt. Din bankkontakt är i första hand en säljare som ska sälja på dig bankens finansiella tjänster. Och tråkigt för dig som kund, men trevligt för mig som aktieägare. Swedbank delade ut 21,70 kr per A-aktie eftersom de är bra på att föra över pengar från sina kunder till sina aktieägare. Är du med på varför jag rekommenderar att du köper bank- och finansaktier i stället för fonder?

    Tackar också Elin pelin för Avanza-reklamen, som aktieägare blir jag glad åt fler kunder Skrattande .

    Aktier är aldrig en riskfri sparform, men det gäller vare sig du äger aktierna direkt och har full kontroll eller indirekt genom en fond och lämnar kontrollen till banken. Den tid som läggs ner på att jämföra fonder och avgifter kan i stället läggas ner på att jämföra börsbolag.
  • Anonym (finance-bitch)
    Anonym (M) skrev 2025-04-16 07:00:05 följande:

    Fast utdelning får även i fonder, men det syns inte. De flesta av företagen som i går i olika fonder delar ut. 


    Sedan så sjunker ju kursen med ungefär samma belopp som utdelningen är på, så du blir ju inte rikare efter en utdelning. 


    Ja, fonder återinvesterar utdelningarna.

    Kursen sjunker ofta i samband med utdelningsdagen, men återhämtar sig snabbt igen. Utdelningen är fjolårets vinst och tas inte av aktiekapitalet.
  • Anonym (finance-bitch)
    Anonym (Fondsparare) skrev 2025-04-16 10:32:16 följande:
    Aha, ja jag förstår fördelen med stabila aktier som ger bra utdelning. Är det Swedbank-aktien som är bäst av bankerna?

    Men en global indexfond har väl historiskt sett visat sig vara väldigt säkert för sparande på lång sikt eftersom den sprider ut riskerna i fonden?
    Själv har jag aktier i alla svenska storbanker, samt ett antal andra i finansbranschen. Du kan gå in och läsa på Marknadsinformation eller motsvarande på din bankapp/internetbank, så kan du jämföra. Brukar finnas överskådlig info med grafer och jämförelsetal, just för att man ska kunna jämföra olika bolag.

    Globala indexfonder följer världsekonomin, och har ofta tunga innehav i USA, vilket har gett dem rejält röda siffror de senaste veckorna. Det kan förstås betyda att det är rea och köpläge, men det kan också vara så att den amerikanska ekonomin går in i en långvarig lågkonjunktur, och då kan det ta ett antal år att få tillbaka satsade pengar.
    Det finns fonder som investerar bara i Sverige, Norden, EU, Asien, Afrika och så vidare, om du inte vill ta risken med USA. Men tänk på att välja en fond med låg avgift, som du redan varit inne på!
Svar på tråden Vilken fond ska jag välja för långsiktigt sparande?