Inlägg från: Anonym (få se) |Visa alla inlägg
  • Anonym (få se)

    matshopping

    Ok, så jag har ett kg ris? Det är ris för 16 dagar för mig, lite drygt. Och bara 1 portion per dag, 350 kr totalt?

    Då köper jag:
    1 kg pasta = resterande 14 dagarnas bas = Coop X-tra spaghetti kostar 16 kr
    1 ask buljongtärningar = 18 kr för 12 st
    1 liten flaska soja = 15 kr
    1 påse svartpeppar = 27 kronor
    2 kg gul lök = 26 kr
    1 vitlök = 5 kronor
    1 l vispgrädde = 50 kr (att omvandla till smör + vassle)
    24 ägg = 72 kr
    1 saslicciafärs = 45 kr (8 dagar)
    1 Coop falukorvsring = 37 kr (16 dagar)
    1 stor chokladkaka = 38 kr (26 dagar)

    Och ha 1 kr (lite drygt för jag har rundat upp allt)

    Filosofi: Grönsakerna får vänta, nu är det maxat energiintag och att stå ut som gäller.

Svar på tråden matshopping