Anonym (TS) skrev 2025-03-25 15:34:42 följande:
Klassresa
Har barn i ÅK3 och nu börjar det bli dags för klassresa. Så jag undrar vart era barn åkte i den åldern, finns det någon bra plats eller ort som ni kan rekommendera?
Eller något överreklamerat ställe som ska undvikas?
Detta är förövrigt en stor klass, med 31 elever, så det ska till att finnas sängplatser för dem och de föräldrar som åker med.
Måste det vara övernattning?
Mitt ena barn åkte till BodaBorg i Oxelösund med klassen vid en klassresa, tror det var i trean eller fyran. Då sov de iofs kvar på nåt slags camping eller lägergård med massa sovplatser.
En annan resa var bara över dagen till Gröna Lund (vi bor i förort till Sthlm).
Mitt andra barn var på nåt slags gård i skärgården, där fanns massor att göra som paddla, fiska, nån klätterbana, sen grilla vid lägereld och sånt.
Om du googlar på klassresa lägergård så kommer det upp en massa förslag på ställen med olika aktiviteter.