• Soryu

    Dra in körkort vid hög alkoholkonsumtion?

    Anonym (Felriktat) skrev 2025-03-10 14:08:45 följande:
    Alltså. Jag dricker inte själv men det här känns bara som ett så korkat sätt att lösa det på.

    Bättre att sätta krav på fordonstillverkare att alkolås ska bli standard i alla bilar om man vill komma till bukt med problemet. Startar inte bilen kan folk inte köra.

    Att istället skapa ett system där vården ska ange folk kommer ju bara göra att de som kanske är i behov av vård inte kommer gå dit ens med riskerna det för med sig att kanske förlora körkortet. Istället säker de inte vård och kanske behöver mer vård senare.

    Plus kostnad för provtagning,överklaganden etc.

    Det här känns som man tar i men på fel sätt.

    Absolut är alkoholen ett problem på många sätt, många dricker för mycket. Men det här kommer inte lösa det problemet.
    Håller med om att det låter som en bra åtgärd. Det kommer dock inte åt alla problem. Dricker man väldigt mycket så att man blir abstinent kan man vara farlig bakom ratten trots att man är nykter. Det förekommer att personer som är nyktra, men abstinenta, får krampanfall och orsakar trafikolyckor på grund av det.

    Men ja, ditt förslag (som jag också tänkt på flera gånger) skulle vara ett klart framsteg.
Svar på tråden Dra in körkort vid hög alkoholkonsumtion?