• Jemp

    Barns bristande ordförråd

    Oj, känner inte alls igen. Nog för att både naturkänsla och ordförråd blivit sämre, men inte på den nivån.

  • Jemp
    Anonym (Lisa) skrev 2025-03-01 11:16:49 följande:

    Skrämmande utveckling!

    Kan det bero på alldeles för lite umgänge med föräldrar där man får vara inkluderad i olika sammanhang och där man för en dialog med sina föräldrar?
    Beror det på att föräldrarna slarvar med att benämna saker efter vad de är och tar den lätta vägen och tex säger - vill du ha den eller den? Istället för att säga - vill du ha ost eller skinka? stor skillnad.


    Även att läsa böcker för sina barn har STOR betydelse och är vetenskapligt bevisat.
    När man läser en bok kan man pausa i texten och ställa frågor om det man läser, att lyssna till en film ger inte i närheten samma lärande och närhet där man kan ställa frågor.
    Jag tror att det beror på stor okunskap och är något som är viktigt att lyfta för föräldrar.

    Och som någon sade, IPads och mobiler har tagit över den VIKTIGA dialogen mellan barn- förälder.
    När ska detta tas på allvar?!!
    Senast igår morse på bussen såg jag två små barn i sittvagn sitta med en varsin iPad i handen, varför pratade inte föräldern med barnen istället och försökte fånga deras intresse för det som var utanför fönstret istället eller vad som helst förutom iPads??!! 


     


    Jo fast här har ju både förskola och skola missat också?
  • Jemp
    Anonym (Lisa) skrev 2025-03-01 11:46:54 följande:
    Förmodligen en kombination av allt.
    Föräldrarna ÄR barnens största förebilder( oavsett hur många timmar/ dygn man träffas, är vetenskapligt bevisat)  och de tre första åren är de viktigaste åren där grunden läggs för framtida utveckling. Med det sagt är det aldrig försent att ta tag i saker man brustit i men tar längre tid att komma ikapp.
    Förskolan och skolan har också en viktig roll då barnen vistas där flera timmar om dagen men med dagens stora barngrupper och med flera barn med stora behov blir det allt svårare att få den där intima stunden ( speciellt förskolan) att man kan sitta och läsa i lugn och ro med barnen utan att bli avbruten, därav ännu viktigare att man läser ( och för en dialog) hemma med sina barn.
    Självklart har föräldrar ett stort ansvar för utvecklingen! Men det ts beskriver som exempel är saker som också brukar ingå  undervisningen.
  • Jemp
    Spucks skrev 2025-03-01 14:16:58 följande:
    Ska det ingår i skolundervisningen vad vanliga bondgårdsdjur heter och namn på saker som kottar? Alltså själva djuren osv. går såklart i undervisningen, tex. i biologi om man grupperar djur/planter eller lär sig detaljer om enstaka djur/planter. Men då förutsätts det ju att man känner till begreppen i alla fall.
    Bondgårdsdjur förekommer nog i nästan varannan småbarnsbok, inte ska skolan behöver ägna sig åt att lära barnen vad en ko och en gris är.

    Bondgårdsdjur brukar de väl ta i förskolan. Svårt att sen lära de engelska namnen utan att veta vad en gris är, eller att lära ut gran-/tallkottar och inte uppfatta att kotte är en växt (om det är seriöst och inte leka med kottedjur). 


    Så mer fascinerad över hur sådana brister kan finnas hos hela klasser så högt i åldrarna, ja. 

Svar på tråden Barns bristande ordförråd