Inlägg från: Anonym (,-: ÖK ,ö l kö) |Visa alla inlägg
  • Anonym (,-: ÖK  ,ö l kö)

    Byta skola i slutet av lågstadiet?

    Anonym (Orolig mamma) skrev 2025-02-14 09:47:54 följande:
    Byta skola i slutet av lågstadiet?

    Jag är säkert en övertänkare, men jag kan inte sluta upp att fundera. Mitt barn ska sannolikt byta skola till trean. Vi är inte nöjda med den skolan hon går i idag som inte alls möter upp på hennes nivå med någon form av utmaning. Vi har nu sökt till en annan skola som verkar kunna göra det.

    Men jag kan inte sluta oroa mig för hur det blir när man kommer in i en klass som redan gått tillsammans i tre år. Jag är rädd att min dotter ska bli utan kompisar. Idag går hon i en otroligt fin klass där de är ett stort gäng som umgås och leker i olika konstellationer. Flera av dem går också på samma aktivitet en gång i veckan. Det är fina barn som bryr sig mycket om varandra.

    Barnet i fråga är själv mycket motiverad att byta skola, eftersom undervisningen är för tråkig här. Hon är själv inte så bekymrad över kompisarna, eftersom hon tycker sig ha lätt att få vänner. Hon började som ensam tjej från förskolan på nuvarande skola till exempel. Jag är dock rädd att det är skillnad på sexåriga tjejer och nioåriga tjejer. Jag vet också att hon tappat kontakt med alla de förskolekompisar som hamnade på den andra skolan, inklusive bästisen som hon var extremt tajt med.

    Har jag skäl för min oro, eller kan ni lugna mig?


    HON är inte orolig, då behöver inte du heller vara det. Dessutom, du skriver att många går på samma aktivitet, gäller det även din dotter? Då ses de ju där. 


     

  • Anonym (,-: ÖK  ,ö l kö)
    Anonym (I) skrev 2025-02-25 14:07:48 följande:
    Samtidigt behöver ni lära ert barn att anpassa sig till helheten och sin klass. Bara för att man tycker något är roligt kan man inte få nästa läsårs uppgifter. Hon ska motiveras och utmanas men arbetet från skolan sida ska ju passa hela gruppen. 

    Nej, arbetet ska anpassas utefter var och en. En rätt omöjlig uppgift för en ensam lärare. 


    Skolan jag arbetar på gör så, men där är det mer tvunget då det är en anpassad grundskola och alla har otroligt olika nivå. I matte tex, eftersom TS just nämner matte så har eleverna i klassen totalt 4 olika matteböcker, allt utefter vilken nivå de ligger på. 


     

  • Anonym (,-: ÖK  ,ö l kö)
    Anonym (Orolig mamma) skrev 2025-02-25 14:11:10 följande:
    Problemet är att hon inte utmanas alls, och inte har gjorts på snart tre år. Hon ligger långt före sina klasskamrater i alla teoretiska ämnen och får ingen anpassning. Precis som barn med svårigheter får stöttning, ska också elever långt fram få anpassning. 
    Byt, ni kan ju byta tillbaka om hon blir mobbad, utanför eller av någon annan anledning inte trivs. 
    Kompisarna hon har nu kan hon träffa på aktiviteter eller hemma. 
Svar på tråden Byta skola i slutet av lågstadiet?