Anonym (J) skrev 2025-01-23 12:54:16 följande:
Äh skit. Jag har haft lugnande (Stesolid) i 10 års tid ungefär men tar dem sällan. Kanske 4 ggr i månaden.
Men det är ju en annan sak kanske när jag inte tog varje dag men för mig har det funkat jättebra, har inte blivit beroende.
Varje dag borde man inte ta det
Jag var likadan när jag använde Benso och förträngde sanningen. Jag levde i förnekelse orsakat av rädsla och okunskap. Men när jag sedan slutade, och gick igenom ett helvete med kramper, hallucinationer, kände inte igen mig själv i spegeln o.s.v. så förstod jag vad som hänt med min hjärna. Och dessa symtom är ett bra bevis på att hur skadlig denna drog är.
Har du tagit reda på vad Benso, som är narkotikaklassat, ställer till med i din hjärna och ditt nervsystem? Eller stoppar du huvudet i sanden och vill inget veta? Även om du "bara" tar några gånger i månaden är du beroende.
För flera år sedan skickade Socialstyrelsen ut uppmaningar till läkare att undvika Benso. Skriver de ut för mycket kan de bli av med sin legitimation. Skulle detta hända om Benso var så ofarligt som du anser? Psyk mott i mitt län vägrar att skriva ut Benso.
Eftersom du tar dem regelbundet så har du inte upplevt någon abstinens, det kan ta upp till 2-3 veckor eller mer innan den kickar igång. Och då får vi se om du uppfattar fakta om denna drog som skit. Först då förstår du sanningen, inte nu när du fortfarande underhåller hjärnan med denna drog.
Och det är onödigt att skönmåla Benso eftersom du inte vet sanningen. Men du lever i din värld, och jag lever i min som har gått igenom en helvetisk och lång Benso-abstinens och återhämtning. Så det är inte så mycket att diskutera.