Anonym (E) skrev 2024-12-29 14:34:24 följande:
Tror ni på Gud?
Som rubriken, tror ni på Gud? Vad är det som gör att ni tror eller inte tror på Gud? Går ni som tror på Gud i kyrkan?
Och nu tänker jag svara på frågan om jag tror på Gud.
Det gör jag absolut. Jag har absolut svårt att pinpointa exakt vad det är som gör att jag tror på Gud men jag har svårare att tro på att Gud inte finns.
Att ingenting plötsligt blev nånting för längesedan i det som kallas big bang krävs en enorm tro på. Ingenting+Ingenting=ingenting. Det är vad Ateister tror på. Att vi är ingenting som springer på Jorden med inget syfte här i livet Och sedan dör vi.
Att det var någonting som orsakade att universum blev nånting och att särskilt Tellus/vår jord blev så otroligt finjusterat och designat för liv är troligare. Enligt forskare som tittat på och gjort sin matte så är det tydligen en så otrolig finjustering så hade bara nån liten procent varit det minsta lilla fel hade allt brakat samman. Minns inte siffran om sannolikheten osv men det finns att titta/hitta på YouTube. Otaliga forskare har blivit troende sen de börjat forska inom ämnen som rör just detta.
Jag är Kristen och läser lite ur Bibeln varje dag. Jag går inte regelbundet i kyrkan men jag känner att det är ett mål för 2025.