Inlägg från: välbärgad man i mina bästa år |Visa alla inlägg
  • välbärgad man i mina bästa år

    Ni som anser er äta någorlunda nyttigt..

    Jag anser också att jag äter hyfsat nyttigt. Kanske inget som alla förespråkare anser är nyttigt.

    För det första - jag äter ALDRIG GRÖNSAKER! Den enda grönsaker jag äter är gul lök och vitlök samt 1 kg potatis varje dag. Samt pasta och ris. Samt mycket grovt bröd.
    Mängder med mejeriprodukter typ 2 liter 3% mjölk och 1 liter yoghurt, smör på mackan och mycket ost varje dag.
    För övrigt mycket gris, nöt och fågel men tyvärr alldeles för lite färsk fisk. Däremot mycket varmrökt lax. Minst ett par kilo per vecka då jag tycker att det är väldigt gott.

    Grönsaker äter jag inte av den enkla anledningen att grönsaker mest innehåller vatten. Och jag dricker ALDRIG läsk typ cola, fanta eller andra skitdrycker. Däremot 1 liter färskpressad apelsinjuice varje dag.

    Samt en hel del potatischips och ostbågar. Men jag är trots allt slank trots att jag är 50 bast fyllda. Och min alkoholkonsumtion är i princip noll.

Svar på tråden Ni som anser er äta någorlunda nyttigt..