Inlägg från: Anonym (Julbocken) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Julbocken)

    Älskarinna

    Anonym (Jvbl) skrev 2024-12-14 12:59:30 följande:

    Du kan också göra dig ovän med väldigt många pga det här när det väl kommer fram. Jag antar ju att ni har fler vänner runt omkring. Alla vet väl att din vän och hennes kille är med varann. 


    När detta komme fram så lär väl många bli förbannade på er två. 


    Hur tar du hand om det problemet sen? 


    Jag som har varit med om det kan berätta hur det kan bli: Våra vänner kände att de på något vis måste välja sida, men jag och exet lugnade alla och sa att det behöver ni inte, alla umgås med vilka de vill men vi två kommer inte att synas på samma kompisfest på ett år eller så.

    Efter det funkade det igen.

    Har man några supermoralister i vänkretsen lär de säga upp bekantskapen, men nu är de flesta personer inte så utan värderar vilken relation de själva har med personen istället.

    Har de aldrig svikit mig, varför ska jag fördöma dem för evigt då?
  • Anonym (Julbocken)
    Anonym (Jvbl) skrev 2024-12-14 18:19:23 följande:

    Men det är väl ett ordspråk man säger, om att man hoppas att samma sak biter den personen själv i röven en dag. 


    Jag brukar inte använda uttrycket. Inte ens de som jagar upptagna män/är otrogna önskar jag bli bedragna, just för att det är så hemskt. 


    Men kanske är det det som ibland krävs för att de ska inse. 


    Jag hade inte insett något mer än det jag redan vet- under rätt förutsättningar kan väldigt många vara otrogna. Jag äger inte min partner, alltså kan de välja att söka andra kontakter.

    Jag hade önskat att de talar ut med mig först om vad som fattas, och gör slut om de är tillräckligt missnöjda, men jag hade aldrig skadat mig själv eller tagit livet av mig över en persons val att ha sex med en annan människa.
  • Anonym (Julbocken)
    Anonym (Jvbl) skrev 2024-12-14 20:35:15 följande:
    Här handlar det dock om att hon även medvetet sårar sin vän. tar hennes kille. 
    Man kan inte ta någon som springer till en frivilligt, hon har knappast kidnappat och hjärntvättat honom.
Svar på tråden Älskarinna