Inlägg från: Anonym (J) |Visa alla inlägg
  • Anonym (J)

    Åldersskillnad

    Anonym (borderlina) skrev 2024-12-05 19:21:28 följande:
    Min är 18 år äldre än mig. Vann jag? :)
    Och när han kanske inte är pigg längre hoppas jag att du ändå håller dig kvar vid honom. Eller Iallafall finns där för honom. Så många som lämnar sin äldre partner för den blivit tråkig osv av anledningr den inte kan hjälpa 
  • Anonym (J)
    Anonym (P) skrev 2025-01-04 12:12:27 följande:

    Man får lämna en relation av vilken anledning som helst. Tar kärleken slut så tar den slut. 


    Och ansvaret ligger väl även på den äldre, de vet ju att risken att bli lämnad är större än om man är jämnåriga. 


    Absolut. Men det handlar ju kanske inte om att kärleken tar slut i sådana fall. Utan att man lämnar den för den blivit Trålig. 


    Min mamma lämnade pappa för han blev sjuk och inte orkade lika mkt. 16 års skillnad. Det var hans största fasa att bli lämnad pga det och mycket riktigt blev det så. Vidrigt beteende och hon ville gifta sig? Men det ville han inte , var nog bra det.

Svar på tråden Åldersskillnad