Inlägg från: Den svenske mannen |Visa alla inlägg
  • Den svenske mannen

    Attraherad av en arbetskamrat

     höstas skedde en förändring i den organisation jag arbetar i så till vida att det anställdes ett antal personer som gör en del arbetsuppgifter som jag och några andra personer gjort tidigare. Jag kommer att gå i pension om inte allt för länge och fram till dess kommer jag att göra likvärdiga arbetsuppgifter som den person som anställts på min arbetsplats nu gör. Jag upplever följaktligen inte någon konkurrenssituation. Den som har anställts på min arbetsplats är en kvinna som är mer en femton år yngre än jag. Jag förstod ganska tidigt att hon är skild och att hon vid det tillfället hade någon form av pojkvän. Slentrianmässigt antog jag att det var hon som på något sätt tagit initiativ till skilsmässan. Lite senare förstod jag att pojkvännen gjort slut. Hon kom även vid ett tillfälle att berätta att hon i sitt äktenskap blivit dåligt behandlad av sin fd man som hon har två döttrar med. När deras skilsmässa inleddes bodde de utomlands där mannen hade ett bra arbete. Hennes öppna sätt har imponerat på mig och jag kan känna igen mig i mycket av det hon berättar. Jag har allt mer kommit att känna mig attraherad av denna kvinna. Jag skulle vilja ge henne den ömhet som tycks ha saknats i hennes tidigare relationer. Efter att ha tittat på hennes FB-sida anar jag att hon levt ett något "flashigare" liv än det jag lever för tillfället. Jag har dock i grunden en god ekonomi och skulle höja min konsumtionsnivå något. Nu undrar jag vad tror ni om åldersskillnaden ? Jag lägger en hel del tid på att hålla i gång min fysik. Kan hennes öppna sätt vara ett utslag av en modern datingkultur som jag inte tagit del av ? Har ni några tips på hur jag eventuellt håller i gång ett förhållande med denna betydligt yngre kvinna ? 
  • Svar på tråden Attraherad av en arbetskamrat
  • Den svenske mannen

    Jag förstår din invändnimg. Jag är dock inte någon högstatus man. Hade hon varit en golddigertyp borde hon ha andra jaktmarker. Det är därför jag börjar tro att hon har känslor som kan vara äkta.

  • Den svenske mannen

    Nu är det ett tag sedan jag uppdaterade tråden. I veckan var det sista gången före jul hon och jag sågs. Jag hade köpt en julklapp till henne. Jag hade ingen förhoppning att det skulle förändra något. Det kanske skulle kanske rentav vara så att hon skulle tycka det var en form av olämplig flirt på arbetsplatsen. Döm om min förvåning när det visade sig att hon köpt en julklapp till mig. Hon blev glad för den julklapp jag köpt. Vilket resulterade i en kram från henne. Det var en ovanligt lyckad dag. Har ni andra några relationer angående ovanstående ?

  • Den svenske mannen

    För att behålla amonymiteten kan  jag bara säga att det jag gav var av praktisk naturen och något dyrare än hennes. Att hon gav mig en julklapp var jag helt oförberedd på och mycket glad för. Vi har h?ft viss kontakt över Messenger under julen.
     

  • Den svenske mannen

    För övrigt undrar jag ifall det finns någon moderator på detta forum med tanke på allt trams som får förekomma i denna tråd.

Svar på tråden Attraherad av en arbetskamrat