Inlägg från: Anonym (Antiextremist) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Antiextremist)

    Antisionism är inte antisemitism

    En israelisk soldat bryter tystnaden.



  • Anonym (Antiextremist)
    Mentat skrev 2025-02-03 18:23:59 följande:
    Det framgick klart och tydligt i inlägg #2218
    Nej, det var varken klart eller tydligt. Jag förklarade för er otaliga gånger på ett mycket pedagogiskt sätt, att det är skillnad på när civila dödas med eller utan avsikt. Men kunskapsresistans är ibland obotlig. Du, precis som "fuckgoogleaskme" och alla de andra israelvännerna, måste lära er skillnaden mellan folkmord och när civila oavsiktligt dödas. Det ligger i avsikten bakom handlingarna.

    Folkmord innebär avsiktliga och systematiska handlingar med syfte att helt eller delvis förinta en nationell, etnisk, rasmässigt definierad eller religiös grupp.

    Oavsiktligt dödande av civila, som kan ske under väpnade konflikter, betraktas som krigsförbrytelser om det sker oproportionerligt i förhållande till militära mål. Här saknas avsikt att döda civila ur specifik grupp. Istället handlar det om konsekvenser av militära operationer som inte strikt följer internationell humanitär rätt.

    Så, avsikten att utplåna en grupp klassificerar en handling som folkmord.

    Bevis för att civila dödas avsiktligt kan inkludera:

    Direkta vittnesmål och dokumentation: Vittnesmål från överlevande eller observatörer som beskriver avsiktliga handlingar, t.ex. avrättningar eller urskillningslösa attacker mot civila13.

    Fysiska bevis: Analys av kroppar, skador och platser, såsom skottskador i bakhuvudet eller massgravar, vilket kan indikera avsiktlighet1.

    Audiovisuellt material: Exempelvis bilder och videor som visar atacker mot civila och videor som dokumenterar handlingar och retorik från förövare.

    Offentliga uttalanden: avhumaniserande retorik från politiska eller militära ledare som uppmanar till våld mot civila kan användas som bevis för avsikt.

    Mönster av våld: Upprepade attacker mot civila mål, trots kännedom om konsekvenserna, indikerar en medveten strategi.

    Sådana handlingar kan klassificeras som krigsbrott, brott mot mänskligheten eller folkmord beroende på omfattning och syfte.
  • Anonym (Antiextremist)
    Mentat skrev 2025-02-03 19:09:47 följande:
    OK, då återstår bara slutsatsen att du inte läser inlägg utan bara mal på med din monolog. Det är fullkomligt meningslöst att försöka ha en dialog om inte motparten läser inläggen.
    🤣 Det är så tragikomiskt. Du säger aldrig något konkret.  Och ddt beror på att du har inget att komma med. Vad menar du nu att jag inte läst? Vad är det jag har missat? 🤣

    Jag fullständigt krossar alla era sionistiska propagandalögner. Ni alla får mycket konkret argumentation från mig där jag bemöter alla era kommentarer. Om jag har fel har jag inga problem med att erkänna det. Jag är intresserad bara av sanningen. 
  • Anonym (Antiextremist)
    Mentat skrev 2025-02-03 20:19:07 följande:
    Ja, att försöka debattera i meningen att få honom att inse att hatet mot Israel inte står i proportion till de krystade och pliktskyldiga enstaka fördömandena av Hamas är givetvis meningslöst. Däremot vill jag inte låta vad som helst stå oemotsagt. Det gynnar bara just Hamas.
    Du debatterar inte alls. Du kommer bara med falska anklagelser om antisemitism. Du har aldrig något konkret att säga. Dina åsikter är just lika extrema som Hamas. Om du tänker efter lite kommer du att förstå att det är samma oresonliga hat och propaganda men ni vänder det mot oskyldiga civila. Att förneka ett folkmord är samma logik som förintelseförnekare använder.
  • Anonym (Antiextremist)
    Anton Chigurh skrev 2025-02-03 19:38:48 följande:
    Jag har misstänkt det ett tag att TS skiter fullständigt i alla inlägg riktade till henom = läser dom överhuvudtaget inte utan precis som du beskriver här:

    ..... så bräker TS ur sig sina evinnerliga monologer som oftast är lögner utan dess like. 
    Egentligen totalt meningslöst att debattera med henom. 

    Mvh //Anton 
    Det är gulligt att du följer mig ❤️. Nästan alla dina kommentarer handlar just om mig ❤️ Det ser ut som att du är besatt av mig. ❤️ Vad mer har Andrea berättat om mig? 
  • Anonym (Antiextremist)
    FuckGoggleAskMe skrev 2025-02-03 21:08:28 följande:
    Ja oj vad du krossar hahahahaha, dream on hahahahaha! Det tar lite mer än AI-inlägg och tio upprepningar av samma saker för det.  Intresserad av sanningen? Hahahahahaha! 
    Ja! Gång på gång, känner ni er avslöjade och frustrerade. Det är patetiskt att israelvänner har nästan inga kunskaper alls om ämnet de diskuterar. Det är som att det är en sekt där alla lever i en lögnbubbla. Men det roligaste är när ni i all frustration börjar spy falska anklagelser om att man är Hamas supporter eller antisemit eftersom man tycker att det är fel att döda oskyldiga, civila palestinier. 🤣  Det blir så tydligt vilka extremister som försvarar Israel. 

    Jag upprepar mina kommentarer bara när det är nödvändigt. Typ, ni är flera som ställer samma frågor och då får ni samma svar. Ni påstår saker om mina kommentarer som inte stämmer och då är det enklast att ta fram samma kommentar och visa att ni bara hittar på. 

    Ja, jag fullständigt krossar er propaganda 💪😁. Det handlar om sunt förnuft och fakta. T.ec. Det är inte rätt att döda oskyldiga civila, att fördriva andra människor från deras hem och ockupera deras områden, att bygga olagliga bosättningar på stulen mark, att fängsla och tortera barn och att med avsikt skjuta dem. Ett folkmord pågår framför era ögon och ni gör allt för det inte ska uptäckas. Folkmordsförnekare brukar få ett eget kapitel i historieböcker. 
  • Anonym (Antiextremist)
    nattuw skrev 2025-02-03 21:24:36 följande:

    Hotspot. En intervju med Christina Toledano Åsbrink som bott många år i Israel. Där tas staten Israels grundande upp och vad det är i den arabiska kulturen som gör det omöjligt för araberna att sluta fred med Israel.

    Hotspot 1 februari 2025: A?r Israel en ockupationsmakt?


    Världen idag? Är du seriös? Den ägs av Pingströrelse och har anklagats för att ha islamofobisk agenda. Den målar även en mycket ensidig och sionistisk bild av Israel övergrepp på det palestinska folket. 

    Det är som att i motsatsen hänvisa till islamiska organisationer och påstå att de är objektiva.

    Pingströrelsens syn på Israel är ofta kopplad till eskatologiska (läran om de yttersta tingen) tolkningar. Några viktiga aspekter är:

    Uppfyllda profetior: Många ser Israels återupprättande som en uppfyllelse av bibliska profetior.

    Guds plan: Det finns en utbredd uppfattning om att Gud har en särskild plan för det judiska folket.

    Eskatologisk betydelse: Israels roll i ändtidsföreställningar är ofta central.
  • Anonym (Antiextremist)
    FuckGoggleAskMe skrev 2025-02-03 21:32:51 följande:

    Du nämnde demonisering som ett kriterium för folkmord, men så överraskande att det inte är ett juridiskt begrepp och inte är definierat. Demonisering ses som en del av de processer? Ses av vem, bortsätt från dig? Du nämnde nyss juridiska definitioner men detta låter mer som quasi-psykologi eller sociologi, hur ska du ha det? 

    Skulle underlätta om du tittade på fakta och juridiska definitioner i stället för att vara så känslostyrd. Men ok du vill väl vara solidarisk mot ditt folk. 


     


    Ja, du kanske borde läsa min kommentar igen och berätta då hur du själv ser på när nazisterna demoniserade judar i samband med Förintelsen. Demoniserades inte judarna? Var inte det en delprocess i själva Förintelsen?

    Det finns inga internationella konventioner som specifikt definierar ordet "demonisering" som ett juridiskt begrepp. Däremot regleras demonisering som relaterade handlingar, såsom hatpropaganda och främjande av hat, i flera internationella instrument:

    Artikel 20 i FNs konvention om medborgerliga och politiska rättigheter (ICCPR) förbjuder all propaganda för krig samt främjande av nationalhat, rashat eller religiöst hat som innebär uppvigling till diskriminering, fiendskap eller våld.

    Konventionen om avskaffande av alla former av rasdiskriminering (CERD) kräver att stater förbjuder och bekämpar spridning av idéer som bygger på rasöverlägsenhet eller hat.

    Dessa bestämmelser adresserar handlingar som kan inkludera demonisering, men termen används inte uttryckligen.

    Eftersom du inte ger mig någon tydlig respons på faktan som jag presenterade känner jag mig tvungen att upprepa det jag skrev.

    Ja, demonisering ses som en del av de processer som leder till folkmord där demonisering hänger ihop med avsikt. Enligt FNs folkmordskonvention (1948) definieras folkmord som handlingar utförda med avsikt att helt eller delvis förinta en nationell, etnisk, rasmässigt bestämd eller religiös grupp.

    Demonisering betraktas som en föregående fas där en grupp avhumaniseras och framställs som hotfull eller mindre värd, vilket används för att rättfärdiga våld och folkmord. 

    Demonisering är ett återkommande inslag i propagandan som föregår folkmord, såsom i nazisternas retorik mot judar. 
    Judar demoniserades under Förintelsen genom en kombination av historiska fördomar, nazistisk propaganda och systematiska åtgärder som isolerade och avhumaniserade dem. Nazisterna framställde judar som både underlägsna och farliga. Judar beskylltes för att ha dödat Jesus, och för att orsaka pesten genom att förgifta brunnar.  Nazisterna framställde judarna som en "underlägsen ras" och en global fiende som hotade den "ariska rasen". Dessa stereotyper förstärkte bilden av judar som farliga och illvilliga. Nazisterna införde lagar somNurnberglagarna vilka fråntog judar deras medborgerliga rättigheter. Judar tvingades bo i getton, där de levde under svåra förhållanden med brist på mat och medicin. Allt detta var delprocesser av ett folkmord. Om du inte håller med, förklara varför du inte håller med?

    Som du förstår, att bevisa avhumanisering är ganska lätt. Det är när man genom propaganda och handling avhumaniserar människor av ett folkslag och framställer de som mindre värda. 

    Ja, judar är mitt folk.
  • Anonym (Antiextremist)
    nattuw skrev 2025-02-03 22:12:37 följande:
    Ingen tvingar dig att titta och intervjun är nog inte något för dig eftersom den ger en nyanserad bild av konflikten och vänder sig till de som inte har som slutmål att Israel och dess majoritetsbefolkning skall utplånas.
    Som jag förklarade tidigare "Världen idag" är en extrem tidning som sprider extrema ideer som grundas i extrema religösa tolkningar av Bibeln. Deras bild är absolut inte nyanserad, utan snarare precis tvärtom. Det är som att lyssna på ISIS predikanter som också kollar på en annan religös bok och sprider "nyanserad" bild av verkligheten. 

    Jag vill varken att Israel eller judar ska utplånas och tycker att "Världen idag" sprider en ganska extrem prosionistisk propaganda. Att försvara ockupation, bosättningar och etnisk rensning är inte nyanserat eller objektivt.
  • Anonym (Antiextremist)
    FuckGoggleAskMe skrev 2025-02-03 23:03:24 följande:

    Avslöjade? Frustrerade? Projektering. 
    Israelvänner? Har du uppfunnit en hittepå-klubb? 
    Krossar vad andra skriver? Haha ja det är bra med självförtroende.
    Och ja, det är enklast att klistra in AI-text isf att komma med egna kommentarer. 


    Det är tragiskt att oskyldiga palestinier dör, men det är pga av Hamas som dödade oskyldiga israeler och gömmer sig bland palestinska civilbefolkningen.
    Befria palestinierna från Hamas!!

    Jag önskar att det funnits ett reellt alternativ till Hamas, en stark, demokratisk palestinsk organisation som inte ville utplåna grannarna och som kunde styra en palestinsk stat och ville ha fred. Varför finns inte det?


    Pakestinier fördrivs, dödas och ockuperas av Israel. Om vi inte är överens om det bekräftar du min bild av att du lever i sionistisk bubbla. Du har missat precis allt som står i medierna om Israel. Du har missat att Israel anklagas för folkmord.

    Oavsett vilka som presenterade palestinier har Israel konstant fördrivit och dödat dem. Israel vill inte förhandla alls. 

    Ai? Google? Du själv kopierar text från google-sökningar. Väldigt dåliga sådana. 🤣
  • Anonym (Antiextremist)
    FuckGoggleAskMe skrev 2025-02-03 23:09:07 följande:

    Håller med om exakt vad? Delprocesser är ingen juridisk definition som har att göra med folkmord. 


    Judar är ditt folk? Hahaha vad menar du med det?


    Du klippa bort 80% av min kommentar och låtsas att du inte såg eller förstod mina extra tydliga frågor, du kan ducka och fly och känna dig otillräcklig men det hjälper inte. 🤣

    Jo, visst har demonisering med folkmord på judar att göra. Det ser ut nu som att du förenekar Förintelsen.

    Vänligen svara på mina fetmarkerade frågor.

    Hur ser du själv på när nazisterna demoniserade judar i samband med Förintelsen? Demoniserades inte judarna? Var inte det en delprocess i själva Förintelsen?

    Det finns inga internationella konventioner som specifikt definierar ordet "demonisering" som ett juridiskt begrepp. Däremot regleras demonisering som relaterade handlingar, såsom hatpropaganda och främjande av hat, i flera internationella instrument:

    Artikel 20 i FNs konvention om medborgerliga och politiska rättigheter (ICCPR) förbjuder all propaganda för krig samt främjande av nationalhat, rashat eller religiöst hat som innebär uppvigling till diskriminering, fiendskap eller våld.

    Konventionen om avskaffande av alla former av rasdiskriminering (CERD) kräver att stater förbjuder och bekämpar spridning av idéer som bygger på rasöverlägsenhet eller hat.

    Dessa bestämmelser adresserar handlingar som innkluderar demonisering. 

    Ja, demonisering ses som en del av de processer som leder till folkmord där demonisering hänger ihop med avsikt. Enligt FNs folkmordskonvention (1948) definieras folkmord som handlingar utförda med avsikt att helt eller delvis förinta en nationell, etnisk, rasmässigt bestämd eller religiös grupp.

    Demonisering betraktas som en föregående fas där en grupp avhumaniseras och framställs som hotfull eller mindre värd, vilket används för att rättfärdiga våld och folkmord. Hur tolkar du ordet "demonisering"? Är inte det att avhumanisera en folkgrupp? Varför gör man det? Varför tror du demoniserades judar av nazisterna? 

    Demonisering är ett återkommande inslag i propagandan som föregår folkmord, såsom i nazisternas retorik mot judar. 
    Judar demoniserades under Förintelsen genom en kombination av historiska fördomar, nazistisk propaganda och systematiska åtgärder som isolerade och avhumaniserade dem. Nazisterna framställde judar som både underlägsna och farliga. Judar beskylltes för att ha dödat Jesus, och för att orsaka pesten genom att förgifta brunnar.  Nazisterna framställde judarna som en "underlägsen ras" och en global fiende som hotade den "ariska rasen". Dessa stereotyper förstärkte bilden av judar som farliga och illvilliga. Nazisterna införde lagar somNurnberglagarna vilka fråntog judar deras medborgerliga rättigheter. Judar tvingades bo i getton, där de levde under svåra förhållanden med brist på mat och medicin. Allt detta var delprocesser av ett folkmord.

    Ja, som jag sa judar är mitt folk. Vad är det som är så roligt?
  • Anonym (Antiextremist)
    FuckGoggleAskMe skrev 2025-02-03 23:58:50 följande:

    Det roliga är att även dina copy and paste texter vimlar av språkliga fel.


    Trodde du ville diskutera fakta och juridiska definitioner och inte din nya käpphäst demonisering, som tydligen är ett vanligt förekommande men odefinierat kriterium vid fastställande av folkmord. 


    🤣🤣 Ja, jag förstår att du förstår hur dumt det var att påstå att demonisering inte har något med folkmord att göra. Du låtsas att du inte förstor mina extra tydliga frågor, du kan ducka och fly och känna dig otillräcklig men det hjälper inte och det vet du. Varför undviker du att svara på mina högst relevanta frågor? 🤣🤣🤣

    Jo, visst har demonisering med folkmord på judar att göra. Det ser ut nu som att du förenekar Förintelsen. Förnekar du att judarna demoniserades?

    Nazisterna framställde judarna som en "underlägsen ras" och en global fiende som hotade den "ariska rasen". Dessa stereotyper förstärkte bilden av judar som farliga och illvilliga. Nazisterna införde lagar somNurnberglagarna vilka fråntog judar deras medborgerliga rättigheter. Judar tvingades bo i getton, där de levde under svåra förhållanden med brist på mat och medicin. Allt detta var delprocesser av ett folkmord. Dessa konspirationsteorier användes för att mobilisera stöd och sprida hat. Denna demonisering var en viktig ideologisk grund för att rättfärdiga diskriminering, förföljelse och folkmord.
    Hur ser du själv på när nazisterna demoniserade judar i samband med Förintelsen? Demoniserades inte judarna? Var inte det en delprocess i själva Förintelsen? Varför vägrar du svara?🤣

    Ja, demonisering ses som en del av de processer som leder till folkmord där demonisering hänger ihop med avsikt. Enligt FNs folkmordskonvention (1948) definieras folkmord som handlingar utförda med avsikt att helt eller delvis förinta en nationell, etnisk, rasmässigt bestämd eller religiös grupp.

    Demonisering betraktas som en föregående fas där en grupp avhumaniseras och framställs som hotfull eller mindre värd, vilket används för att rättfärdiga våld och folkmord. Hur tolkar du ordet "demonisering"? Är inte det att avhumanisera en folkgrupp? Varför gör man det? Varför tror du judar demoniserades av nazisterna? Varför låtsas du som att demonisering av judar aldrig hände? Är inte det nästan antisemitiskt?


Svar på tråden Antisionism är inte antisemitism