Varför är svenska kvinnor ofta tjocka och oslimmade - slutat ta hand om sig själva?
De behöver inte då de accepteras ändå.
De behöver inte då de accepteras ändå.
Alltså jag väntar fortarande på svar på frågan varför kvinnor är så fula att de måste sminka sig för att få visa sig för folk, medan män duger som de är.
Som tonåring sminkade jag mig också, med mascara, turkos ögonskugga, brunkräm och ljust läppstift. Men det var för att det var kul att experimentera. Ska man sminska så ska det vara för att man tycker det är roligt, inte för att man känner sig tvungen pga av andras förväntningar.
Jag tvivlar på att man måste vara sminkad på banken. Däremot propert klädd och inga piercingar eller synliga tatueringar. Jobbar man däremot på avdelningen för kosmetiska så måste man förstås själv vara sminkad.
Ja, TS och andra tycks ha idealet att kvinnor förutom att vara smala måste vara sminkade. Kort hår får de inte heller ha.
Alltså, om jag ville vara mitt bästa jag, så skulle jag inte lyssna på vad män med noll koll tycker. Män som tycker att kvinnor ska vara hårt sminkade, ha långt hår, klä sig i urringat och kortkort och ha höga klackar. Kort sagt "a working girl" som Julia Roberts i "Pretty Woman".
En kvinna med vackert ansikte, haka och hals kan visa det bäst i en kortklippt frisyr. Hon är förstås vacker även i långt hår men mer anonym. Men vissa män tycks inte förstå att en kvinna är en kvinna om hon inte har långt hår.