• Tow2Mater

    Klassresa - dysfunktionell klass

    Anonym (ts) skrev 2024-09-21 10:41:51 följande:
    Jag gick i en bra klass på högstadiet. Hade en rolig klassresa. Kan inte påstå att det är ett minne för livet. Tänker väldigt sällan på den tiden överhuvudtaget. Är det verkligen någon som ser tillbaka på sin högstadieklassresa som en riktigt höjdpunkt?

    Jag håller dock helt med om att vuxenvärlden borde styra upp. Helst skulle jag se gänget med dryga, kaxiga sportkillar uppdelade och skickade till andra skolor en och en. Så får de känna hur det känns att vara ensamma och utsatta. Det borde inte vara mitt barn som ska byta klass. Men det är det enda jag kan påverka. 
    Så det äar fotbollskillarna det handlar om. Man kan ju undra varfor de inte har coacher och ledare som har som mål att ta fram inte bara bra spelare utan även bra och ansvarsfulla ungdomar? Det borde ju vara en helhet. Det är det på mitt barns skola.
Svar på tråden Klassresa - dysfunktionell klass