Inlägg från: Anonym (Aflak) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Aflak)

    Jag är helt slut,vad gör man?

    Anonym (Helt slut) skrev 2024-07-30 19:18:29 följande:
    Jag är helt slut,vad gör man?

    Behöver riktiga råd nu, sarkasm och elaka ord undanbedes verkligen å det bestämdaste.

    Jag är helt körd i botten. Har två barn under 3 som är extremt intensiva varelser. Den äldre sparkas och slåss en hel del och jag vet inte hur jag ska bemöta det,jag är en rätt mild person annars och går aldrig i konfrontation, och har bara,mött barnet med lugn. Det yngre barnet är extremt mammigt.

    Ovanpå det har jag ett tryggt jobb men väldigt ensamt efter pandemin när arbetsplatsen blev helt på distans så jag jobbar hemma utan kollegor mer än på Teams.

    Maken är föräldraledig, och tar ansvar för barn och hem, men sen barnen kom har jag försvunnit ur hans värld. Har inte fått en kram på ett år utan att be om en. När jag är ledsen går han iväg för att han inte "vet hur han ska trösta" 

    Ovanpå detta har jag dels åldrande föräldrar som behöver min hjälp mer och mer och som är sorgsna att bli äldre, så jag får bara höra om allt jobbigt med

    deras liv 
    Har också ett syskon som konstant lägger sina problem i mitt knä, eller inte har tid att hjälpa till så jag får vara extra stöd där och får ingen avlastning med mina föräldrar.

    Känner mig dränerad. Totalt. Och jag vet inte hur man tar sig ur det. Allt är bara en mängd personer som vill ha hjälp, behöver stöd, och lägger sina sorger på mig, och själv har jag ingen att gå till. 

    Ser inte hur jag ska orka.

    Hur hade ni gjort, behöver hjälp att tänka.


    Maken är föräldraledig och tar ansvar för barn och hem. . . Jamen det fattar väl du själv att han antagligen är mer körd i botten än dig. Särskilt med intensiva barn under 3 år. Fy fan, jag ryser, jag kommer ihåg själv hur jobbig den tiden var, jag ville bara rymma iväg och aldrig mer komma tillbaka. Det kanske är du som borde trösta honom? 
  • Anonym (Aflak)
    Anonym (Helt slut) skrev 2024-08-02 12:34:52 följande:

    Till Tow2mater, om du läst tråden hade du sett att jag avstått jobbresor då det varit helt ödsligt att sitta på kontoret och det förlängt mina arbetsdagar för liksom inget mer jobb. Blir ju inte mkt raster eller fika på ett kontor där jag saknar kollegor, utan sitter själv vid en dator i ett bås liksom.

    Det är jobbigt hemma men jag är inte kär nog i just jobbet att tycka att det är kul heller att sitta där och stirra in i en skärm ensam. Det är inget som höjt mina dagar om vi säger så. (Att jag borde byta jobb är det inget tvivel om, men jag är rädd om att ha en inkomst)


    Jösses så du klagar, inget verkar tydligen vara bra. Skit i kollegor, du jobbar ju för att utföra ett jobb och få lön. Skit i om du inte får skvallra på rasterna. Personligen skulle jag tycka det vore asskönt att få jobba helt mol allena eftersom jag avskyr de flesta människor och jag vill inte heller höra deras gagg om deras tråkiga liv. Nej, sätt mig på en öde ö långt bort från civilisationen, se till så jag har uppkoppling och en laptop och jag jobbar som bäst. Eftersom jag även avskyr hetta och sol så sätt mig på en öde ö nära nordpolen eller liknande. Jag skulle tex vara en utmärkt kandidat för sydpolsforskning. Ju kallare desto bättre. Is och kyla representerar mitt inre. 

    Jaja, fortsätt du att hitta saker att klaga på. Om några år får du börja med botox för när man aldrig är nöjd så påverkar det utseendet och skapar rynkor. 
Svar på tråden Jag är helt slut,vad gör man?