Inlägg från: Anonym (Sladdis2024) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Sladdis2024)

    BIM Augusti 2024

    Ska vi inte göra en NY Bim-lista? 😊 Så vi får följas åt? 


    14/9 här! Kan ju dock ändrats när NC satt ut rätt datum :) 

  • Anonym (Sladdis2024)
    Mikaaelaa skrev 2024-08-22 17:47:13 följande:
    Jag hade Bim 15 dagar efter Äl sist, men kan väl variera mellan 14-16 dagar. När hade du äl?
    och tempar du? :)
  • Anonym (Sladdis2024)
    EmmaJoh skrev 2024-08-22 18:22:01 följande:

    Jag hakar på här och hoppas att någon kan hjälpa mig reda ut det här mysteriet med ägglosningstest. :)

    Hade hoppats på BIM i slutet av augusti, men det blir kanske snarare i september nu för de ägglossningstest jag tar är helt koko, fattar ingenting! Tar Clearblues lila, tidiga test.

    - För typ 2,5 vecka sedan fick jag blinkande smiley, dagen efter fast gubbe.
    - Eftersom jag vet att jag fått mens långt senare efter att jag testat positivt på dem så testade jag några dagar senare igen. Det visade först blinkande och dagen efter fast smiley.
    - Ytterligare några dagar senare (igår kväll) får jag mycket flytningar och jag tror att det är då jag faktiskt har ÄL, så jag testade och fast smiley igen...

    Jag har PCOS så jag vet att det inte stämmer överens alltid men hur pålitliga är de där testen egentligen? Någon mer som varit med om det här?


    hm! Om du hade positivt på äl-test för ca 2-2,5 v sedan, borde du ju ha mens nu? Rimligen. Men Äl-test kan ju reagera både mens och graviditet. Har du testat något gravtest? 


    blir nyfiken på detta, håll mig uppdaterad hahha. 
    Men de lila testet skall ju bara användas en gång per cykel och när du får fast gubbe så ska du inte testa mer

    tempar du? Tänker hur grafen ser ut. 

  • Anonym (Sladdis2024)
    EmmaJoh skrev 2024-08-22 18:56:19 följande:
    Det har jag inte ens tänkt på! Var så övertygad om att jag inte hade ÄL där för två veckor sedan (tror inte det är längre än så) att jag tog bort markeringen i kalendern och nu inte minns exakt när det var, men som sagt, det hände förra cykeln också. Har alltså inte tagit grav.test och har inget hemma. Får ta mig till apoteket i morgon bitti och köpa ett, förhoppningsvis lyckas jag knipa så att jag kan testa morgonkisset. :P Tempar inte. Kan absolut hålla dig uppdaterad! :) Vi har varit väldigt aktiva jag och sambon under alla misstänka ÄL-tillfällen och får väl köra på lite till, hehe!

    Ska börja tempa efter denna cykel. Är det Natural Cycles som gäller då eller finns det något bra (billigare) alternativ?

    Då är jag med! Ta grav-test iallafall :) 

    Jag har tidigare kört med bara ägglossningstester & fått positiva tester, men! Man vet ju inte om ägget verkligen släpper förrän man faktiskt tempar. har sett måååånga grafer och många tjejer som har positiva äl-tester samt ja äl-sekret men ingen tempohöjning = inget ägglossning.

    jag köpte NC och man fick med 6 mån prenumeration, funkar hur bra som helst.
    började tempa mitt i en cykel. så bara börja så fort du kan, ju mer data du har desto snabbare kommer NC hitta din ägglossning. Plus att du själv lägger in positiva/negativa äl-tester i appen, typ börja just efter mens med Äl-tester & lägg in i appen för att snabbare NC ska lära känna din cykel. 

  • Anonym (Sladdis2024)

    När har alla Bim? :) Måste ju få upp lite pepp i tråden!

  • Anonym (Sladdis2024)
    OtroligtAnonym1989 skrev 2024-08-23 00:06:58 följande:

    Är så nervös - ägglossning konstaterad 15/8.
    Bim bör vara 28/8 och hade en liten liten blödning samt stickningar nyss, 23/8. Tog ett grav-test efter nidisen nu på kvällen som såklart var negativt. 


    När bör jag ta nästa test? 


    Är så otroligt hetsig! Har försökt i 16 månader nu.


    Men du är ju bara på äl + 8 då visst ? :) För tidigt, lite tålamod! 😅 Men tempar du? Så man kan se om man faktiskt har haft ÄL & när? Positivt test osv är ju tyvärr ingen garanti har jag märkt 😅 

    Så Bim kan vara 29-30 också, eller  ?😊 Skulle vänta tills söndag minst 😊
  • Anonym (Sladdis2024)
    OtroligtAnonym1989 skrev 2024-08-23 07:51:02 följande:
    Tålamod är inte min grej, haha 😅
    Tempar inte då jag har så olika tider jag vaknar på, och rutiner är verkligen inte min grej. Låg på ordentligt denna period, så har det varit ägglossning kan vi omöjligt midag den?

    Hahhaha! Inte min heller 😂 Tålamod alltså!
    nej borde ju inte vara så att ni kan ha missat den om ni legat i så att säga 😁  men kan ju vara så att ägg inte släppt ändå , därav säkrast med temp 😅


    vaknar också olika tider men tycker det funkar ändå, försöker ställa klockan och tempa typ samma tid, är ju Ok med diff på 2 h också. 


    kändes så bra att börja tempa så man faktiskt vet om ägg släppt eller ej. 

  • Anonym (Sladdis2024)
    Anonym (Sessan) skrev 2024-08-23 06:19:35 följande:

    Hej!
    i maj i år plussade jag för första gången efter att ha försökt i ca ett halvvår. Graviditeten slutade i ett fördröjt missfall som upptäcktes genom tidigt vul i v10+4. Hjärtat hade slutat slå v.9+1. Gjorde en skrapning, blödde en vecka och sedan fick jag en mens efter det. 


    Idag äl+ 9 (bim 27/8) fick jag ett svagt plus. I förra graviditeten fick jag också svagt plus äl+9 med cb testa tidigt. Har endast haft lätt illamående och lite molvärk, ingen nidis men fick inte det sist heller. Har verkligen känt att jag måste vara gravid men vågade inte tro.


    Är i chock, så glad men också så rädd för väntan nu och hoppet om att denna lilla ska stanna ❤️ 


    Stort grattis ❤️❤️ Klart att allt kommer att gå som det ska!❤️🥰
  • Anonym (Sladdis2024)
    Anonym (Sessan) skrev 2024-08-23 11:17:23 följande:
    Tack snälla det värmer ❤️❤️
    Hoppas ni också får ert plus snart! 🥰❤️
    Tack!🥰❤️
  • Anonym (Sladdis2024)
    Anonym (Myggan89) skrev 2024-08-22 23:07:58 följande:
    Typ 28/8. Evigheeeeet kvar
    Ja går så segt 😂 fattar exakt , tänk för mig då, typ 15/9😂
Svar på tråden BIM Augusti 2024