Inlägg från: Anonym (Vill ha ett syskon) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Vill ha ett syskon)

    Långtidsamning och mens

    Hur lång tid kan det dröja innan man får tillbaka sin mens? Nu är min dotter snart 11 månader och jag vill bli gravid (otålig). Att sluta amma är inte aktuellt, tror även det blir svårt att ta bort nattamningen helt. Försöker se till att hon äter mycket på dagen men några gånger vaknar hon på natten ändå. 


    När fick ni som fortsatte amma på barnets villkor tillbaka er mens? Aldrig? 

  • Svar på tråden Långtidsamning och mens
  • Anonym (Vill ha ett syskon)

    Tack för svaren. Jag kan kanske inte göra så mycket annat än att vänta. Tror det dröjde ca 18 månader med min senaste dotter men jag minns verkligen inte. Då ville jag inte bli gravid så det spelade liksom ingen roll att den dröjde, snarare tvärtom. Mina två första barn kom mensen så fort jag började ge lite flaska som komplement till amningen. Men sen som ni säger så garanterar ju inte heller mensen att jag kan bli gravid eller behålla ev embryo. 

  • Anonym (Vill ha ett syskon)

    Kan ju berätta att det tog 17 månader innnan mensen kom, då ammade jag fortfarande. Är nu gravid i v 6 och dottern är 19 månader. 

  • Anonym (Vill ha ett syskon)
    Anonym (Jag) skrev 2025-04-03 11:25:36 följande:

    Har ammat alla mina länge men tyvärr (inte velat bli gravid då) fått mens ganska tidigt ändå. Första barnet efter 9 månader, andra efter 3,5 månader och tredje efter bara 2,5 månader trots helamning, nu är fjärde barnet 2 månader (också helammad) och jag hoppas verkligen att det dröjer. Vill inte bli gravid och får absolut inte det förrän tidigast efter ett år (tredje snittet med en del komplikationer). Vill inte ta preventivmedel med hormoner när jag ammar heller så kör kondom och avbrutet nu. 


    Fjärde barnet blev iallafall till fast jag fortfarande ammade 3:an som var 2 år gammal då och graviditeten gick bra iallafall, fortsatte amma lite under graviditeten fast brösten gjorde ont och jag fick mindre mjölk. 


    Såg att du är gravid nu, grattis :)


    Tack
Svar på tråden Långtidsamning och mens