Inlägg från: Anonym (enlitenen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (enlitenen)

    Fler barn?

    Livet ...

    Nystart i livet, ett par år efter skilsmässa. Träffat den mest fantastiska man jag någonsin kunnat drömma om och nu varit ett par i två år. Dialog om fler barn har inte riktigt kommit på tal förut då vi båda har barn sedan tidigare relationer. Men nu tog han upp den och uttrycker en stark önskan efter gemensamma barn. Något han aldrig trott, då han är "klar" med småbarnslivet sedan länge.

    Lite bakgrund. Han 43 år och har två vuxna barn som båda flyttat hemifrån för universitetsstudier. 

    Jag är 35 år och har tre barn. Min äldsta är redan 16 år och har ingen kontakt med sin andra bio, det var ingen planerad graviditet utan upptäckte sent att jag var gravid. Min exman har varit hennes pappa i alla avseenden och vi fick ytterligare två barn tillsammans, nu 12 och 10 år. Alla våra tre bor varannan vecka hos honom. 

    Att min nuvarande tog upp detta kom först som en chock. Men efter att han lagt fram sina argument veknar jag. Han studerade och arbetade mycket förr, missade mycket av sina pojkars uppväxt, vilket han visserligen tagit igen med råge. Han önskar att få uppleva det igen, att få vara med ordentligt från början. 

    Men ... jag oroar mig så mycket för vad andra ska tycka ... en tredje pappa till mina barn. . Hjälpmig reda ut mina vilsna tankar. 

  • Svar på tråden Fler barn?
  • Anonym (enlitenen)
    Anonym (M) skrev 2024-06-25 08:39:32 följande:

    Nej, jag hade inte börjat om. Vad händer om han inte gillar/orkar med småbarn igen? 
    Om det inte fungerar, ännu en man du ska förhålla dig till resten av livet. 


    Och barn ska man skaffa för att man längtar, inte för att göra om och göra rätt. Känns som att han har en rätt romantiserad bild av föräldraskapet.
    Och du verkar inte vilja fullt ut, då ska du inte göra det för honom. Har du otur sitter du där med det största ansvaret för ännu ett barn. 

    Dina övriga barn behöver dig dessutom, ska de behöva stå tillbaka för att han inte tog ditt föräldraansvar när han var ung? Ni är fem personer i familjen. 


    Som han uttryckte det, han har inte haft en längtan efter fler barn tidigare. Fick barn väldigt ungt liksom jag och var mitt i lumpen/universitetsstudier/ny på jobbet de första åren. Han har alltid varit en närvarande pappa och hans söner älskar honom, så ingen tvekan på att han alltid funnits där för honom. Men det var tyvärr annat som tog upp mycket av hans tid under de första småbarnsåren. Och han missade i princip första sonens år pga lumpen. 

    Den längtan som han nu beskriver, har smugit sig på under vår relation. Han beskriver det som en stark längtan efter att få ett barn tillsammans med mig. I ett jämställt förhållande och i en period i livet där föräldraskapet kan få vara fokus. Det är nämligen inget annat som kräver hans uppmärksamhet (förutom jag såklart och våra 5 barn Drömmer). 

    Han respekterar att jag behöver tid att tänka, och är tydlig med att det är en längtan men inget krav från hans sida. Fick gosa med en spädis på midsommarafton och jösses så livmodern värkte när jag såg honom stå med en liten i famnen. Jäkla hormoner!
  • Anonym (enlitenen)
    Anonym (Svårt) skrev 2024-06-25 08:59:40 följande:

    Svårt. Han är ändå också redan 43 år och ingen ungdom. Hur kommer han orka om 10 år? 

    Hur känner du för en liten i trotsåldern när dina stora eventuellt är i full tonårstrots? 


    43 år är nog inget problem, flera i vår bekantskapskrets som precis börjat bilda familj. Så han skulle inte vara ensam "äldre" pappa. Han äger två egna bolag som i princip sköter sig själva, han är med i bakgrunden och arbetar cirka 50% på ett väldigt flexibelt schema. Jag behöver egentligen inte arbeta, men tycker att det är kul så arbetar fortfarande 75% inom mitt område, men skulle kunna gå ner i tid eller ta en paus så att vi kan vara hemma tillsammans. Och nej, ingen kvinnofälla, han pensionssparar åt mig...bra mer än om jag hade arbetat fulltid.

    Småbarn och tonårsbarn ... ugggh den kan bli tuff. Mina döttrar har faktiskt frågat om inte vi ska ha barn tillsammans, vilket min sambo såklart spinner vidare på nu så de har väl gaddat ihop sig lite.

    Men ... småbarn och barnbarn samtidigt. Hans söner än ändå vuxna nu och vi vill såklart vara närvarande far/morföräldrar. 
  • Anonym (enlitenen)
    Anonym (M) skrev 2024-06-25 09:16:24 följande:

    Jag tänker på dina 3 som fortfarande har mkt behov av dig. Orkar du börja om med en liten? Snart är det dags för honom att få barnbarn. Och dina barn, det ska alltså tas hänsyn till ett litet syskon vad ni än vill göra. 


    Ha, det är gulligt med bebisar. Det betyder inte att man måste skaffa fler. 


    Eller huuuur! Du tänker som jag, så många om och men.

    Mina bor hos oss varannan vecka, vilket kan göra det smidigare med småbarnsvecka (fullt fokus på liten) och alla barn vecka (liten får hänga med på storbarnsröjet). Vi kommer ju att vara två föräldrar så vid behov kan man dela upp sig såklart. Min sambo är också fotbollstränare för min äldstas fotbollslag och ass tränare för sonen (så vi träffades - skämskudde), så han tar redan ett stort ansvar för storbarnsaktiviteter. Det är också så min exman och sambon känner varandra och de umgås privat. 

    Exmannen har dessutom träffat en ny som inte har några barn så förväntar mig att det blir fler på den sidan också. Vi umgås alla tillsammans och har en väldigt bra relation. Barnen känner sig trygga med alla föräldrar och vi hjälps alla åt att ta ansvar, även på icke barnveckan. 

    Sambon säger att han pratat med sina söner om det och de verkar inte ha något emot det. Den ena sa nåt i stil med att det skulle vara bra för då behöver inte han stressa med barn på många år. 
  • Anonym (enlitenen)

    Nej men det här är ju bara såååå svårt. Vill vara helt säker innan jag startar processen att ta ut spiralen osv.

  • Anonym (enlitenen)
    Anonym (Patricia) skrev 2024-06-25 09:35:17 följande:

    Om ni skulle ställas inför faktumet att du blivit oplanerat gravid, hur skulle ni agera och känna då? 

    Ibland kan det vara bra att utgå ifrån worst case scenario för att kunna ta rätt beslut.  

    Samma gäller ju hur ni tänker kring att få ett barn med kolik eller ett krävande barn, så kallat high need baby? Hur fixar resten av familjen det? Håller förhållandet?  

    Eller med tanke på din ålder,  om det visar sig att barnet har downs eller andra typer av fysiska och psykiska diagnoser? Hur ställer ni er till ett sånt besked?  

    Ett barn är inte nödvändigtvis rosa fluff och gulligt joller...  det kan vara år av skrik, panik och utan sömn
     


    Bra frågor, uppskattar dig!

    OM vi hade blivit oplanerat gravida så hade vi behållit. Men om vi kan planera så vill jag vara helt säker på att det är rätt. Jag är ju visserligen bara 35 år, så är fortfarande ganska ung. 

    Ett krävande eller sjukt barn; Det är ingen man någonsin kan förbereda sig på såklart. Vi kommer ju att vara två vuxna att på heltid kunna dela på ansvaret. Därtill har vi båda närvarande föräldrar och familj/vänkrets att stödja oss mot.

    Under våren har vi varit "extrafamilj" åt våra vänners barn. Lillebror i familjen har en allvarlig sjukdom så vi har avlastat genom att ibland ta hand de andra barnen och ibland tagit hand om lillebror så att familjen kan komma iväg tillsammans.
  • Anonym (enlitenen)
    Anonym (iOS) skrev 2024-06-25 09:37:48 följande:

    Varför inte bara njuta av varandra?


    Vi njuter till fullo av varandra! 

    Den här dialogen kom som sagt som en chock för mig. Det känns fint att kunna bolla tankarna här. I dialog med sambon så blir allt så lätt rosaskimrande. Han beskriver längtan efter att vänta på plusset tillsammans, se min kropp förändras, min mage växa.

    När vi ligger nära och kramas kan han hålla handen över min mage och jag ser hur han föreställer sig att känna vårt lilla liv där inne. 

    Han beskriver och målar upp allting så fint. Såklart realistiskt också men dom där drömmarna man kan få. Jag minns dem så väl från mina graviditeter. Han beskriver sina tankar om förlossningsrummet, stunden då den lilla föds. Få lära känna ett nytt liv tillsammans. Stunden i bilen när han hämtat våra stora barn och kör dem till sjukhuset, låter dem skämma bort mig och bebisen med presenter, pussar och gos i överflöd. 

    Ska jag vara helt ärlig! Han låter som mig när jag längtade efter barn nummer 2. Första var oplanerad och jag var väldigt ung. Men nummer 2...oj såååå jag längtade. 

    Kan en man bli bebissjuk eller skengravid? För i så fall tror jag att min blivit smittad av det Drömmer
  • Anonym (enlitenen)
    Anonym (M) skrev 2024-06-25 10:03:30 följande:

    Varför tvekar du TS? Oavsett vad folk skriver så fixar ni ju det. Alla i er närhet vill det, ni vill det. Ni har gott om pengar, gott om ledig tid, gott om ork, inga hinder är för stora för er. 


    Ändå tvekar du. Varför?


    Sant. Det finns nog inga hinder. 

    Mest en del av livet jag trodde jag var klar med. Ingen dialog jag väntande mig att ha heller.
  • Anonym (enlitenen)
    Anonym (M) skrev 2024-06-25 10:05:32 följande:

    Ok, känslomässig utpressning. 


    Känns inte som en förutsättningslös diskussion om barn. 


    En normal dialog när du vill ha någonting som din partner är tveksam inför. Man lägger fram fördelarna och förklarar sin ståndpunkt. 

    Min sambo är väldigt tydlig med att det är en längtan hos honom, han omfamnar och bekräftar min tveksamhet.
  • Anonym (enlitenen)
    Anonym (Svårt) skrev 2024-06-25 10:15:36 följande:
    Känns som han minns allt ur ett väldigt rosa skimmer ärligt talat med. Hur involverad var han senast egentligen? Du blir orörligare, kanske ligger och kräks 20-25 veckor. Han får ta mer ansvar för hem och er nuvarande familjekonstellation. Du är äldre så det kan ha förändrats hur du reagerar, du är nu en riskgraviditer i vårdens klassning då du är 35 +.

    Du kanske får kejsarsnitt, då måste han rodda allt första månaden. De äldre barnen kanske inte alls tycker det blir så himla mysigt när mamma måste sitta och amma massor.

    Vill egentligen int måla fan på väggen men hans beskrivning låter ju som något ur en romantisk film mer än verkligheten.
    Det är det som är grejen. Han var ju inte riktigt med när sönerna var små. 

    Den första graviditeten var oplanerad, de hade varit ett par i ett par månader och han låg i lumpen. Missade större delen av graviditeten och var inte med under själva förlossningen då han inte hann hem i tid. Men var med på sjukhuset efteråt, 10 pappadagar och sedan tillbaka till militären. 

    Den andra graviditeten var också oplanerad, de hade precis separerat när hon fick reda på att hon var gravid. Han flyttade hem men det var en tuff period för dem båda, de försökte lappa ihop relationen, han studerade på universitetet, hon var arbetslös och de hade ett litet barn hemma. Han jobbade massor på sidan av studierna för att försörja sin lilla familj och drog hela det ekonomiska ansvaret under många år.

    Han valde att lämna henne när yngsta var 6 år och blev i samband med det huvudansvarig förälder då mamman inte tog sitt ansvar. Ingen utbildning, inget jobb och hon tog heller inte hand om pojkarna ordentligt. De testade varannan helg under en tid men hon ställde ofta in pga andra planer. Så pojkarna har bott hon honom på heltid och han har verkligen tagit det ansvaret. 

    Det senaste halvåret har längtan efter ett gemensamt barn smugit sig på. Han har inte sagt nåt till mig förrän nu. Han längtar efter att få gå igenom den fasen "som den ska vara", att få vara nära under en graviditet och småbarnstid. Han har heller aldrig haft den längtan, förrän nu. 

    Med det sagt så är han också realistisk och medveten om att det rosaskimrande är i hans huvud. Verkligheten kan se mycket annorlunda ut, det vet man aldrig. 
  • Anonym (enlitenen)
    Anonym (Patricia) skrev 2024-06-25 12:04:44 följande:

    Jag ser inget fel i att drömma och fantisera så länge ni ändå kan ha en verklighetsförankrad diskussion kring allt praktiskt och verkligen gör upp en fungerande plan . 

    Ni har ett vad jag förstår ganska aktivt liv , har ni tänkt på vad en bebis betyder rent praktiskt utifrån det perspektivet?  Alltså med tider att hålla och all logistik med skjutsa, träna, läxor etc? Även om ni tänker att barnet hänger med så innebär ju inte det att det blir enkelt utan kräver kanske extra mycket tid behövs  och att andra saker måste prioriteras annorlunda eller faktiskt tas bort. Är barnen införstådd med det? 

    Har mannen förstått vad det innebär att vara pappaledig och att faktiskt prioritera barnet och säga ifrån träningar etc ? För det kommer oundvikligen bli förändringar även på biten vad gäller träningar osv 

    Även om ni har familj omkring er är det inte säkert att just när ni behöver hjälp att dom faktiskt har möjlighet. 

    Såna här frågor skulle jag diskutera på längden och tvären både tre och fyra gånger för att verkligen ta in vad ni verkligen ger er in på.  Så du inte står där sen med en pappa som är frånvarande igen fast han lovar annorlunda för att han "jag ska bara..." 

    Våga prata om dom jobbiga sakerna och era sämre sidor helt enkelt.. 


    Vill nog korrigera dig på "frånvarande pappa". Läs mitt inlägg högre upp om hans småbarnsår, som ung och ensam inkomsttagare i familjen.

    Han är en fantastisk pappa och bonuspappa. Han kämpade länge för att hålla ihop sin kärnfamilj men för barnens skull lämnade han och har varit ensamstående fulltidsförälder sedan separationen. Han har heller inte haft några seriösa relationer sedan dess, vilket var lite av mitt orosmoln i början, att han skulle ha blivit oflexibel och fast i egen rutin. Men har har överbevisat mig där. 

    Han har välkomnat mig och mina tre barn med öppna armar. Han tar lika stort ansvar som jag med barnen. Vi delar nästan lika på alla hushållssysslor, men jag tvättar mer och han lagar mer mat. Han sover få timmar, en sån där galen morgonpigg man som vaknar klockan 4-5 och tar en springtur. 
  • Anonym (enlitenen)

    Tack FL! Inser att jag inte har några argument att inte skaffa fler barn!

    Så nu ryker spiralen!

    Tack och hej Skål

Svar på tråden Fler barn?