Inlägg från: Anonym (Kom hem) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Kom hem)

    Flytta utomlands?

    Jag flyttade till USA för att studera och blev kvar där i nästan 12 år. Det var just pga att vi fick barn som vi flyttade till Sverige för två år sedan.

    Det är stor skillnad på att flytta när man är ung och fågelfri mot när man är etablerad med stadigt jobb och familj, och som du, skolbarn.

    Jag tror att många har rätt när de säger att man måste flytta TILL något för att det ska bli bra. Försöker man flytta FRÅN något har det något en tendens att vänta på den nya platsen, för man kan inte flytta ifrån sig själv. 

  • Anonym (Kom hem)
    Gullvivor skrev 2024-06-22 16:19:21 följande:
    Vad var det med barn som fick er att känna att Sverige var ett bättre alternativ? Om man får fråga, av ren nyfikenhet. 

    Jag håller med delvis, tänker då på människor som inte mår bra och tänker "Om jag bara flyttade utomlands/skaffar ett barn/gör si eller så så kommer allt att bli bättre", det är ju dömt att misslyckas. 
    Det är inget sådant tänk här, hade jag varit utan barn så hade jag definitivt bott kvar i Sverige men det är pga barnen vi vill flytta och då känns det som att man måste vara 100% säker på att man inte kommer ångra sig en dag. Men det kanske man aldrig blir? 
    Det var delvis pga att min partners mamma gick bort ett par månader efter vi fick barn och hon var den sista kända släktingen där, syskon hade redan flyttat till Europa, och jag själv har till största delarna min släkt i Sverige. Sedan är jag väl en ganska typiskt skandinavisk kvinna. Att vara hemmafru ger mig stora hispan. Jag ägnade inte fem år på universitetet för att sitta hemma och byta blöjor i 10 år. Både förskola och fritids är väldigt dyrt I USA, för oss skulle det ha kostat en hel lön och lite till i månaden. Missförstå mig rätt, jag älskar och tar gärna hand om mina barn men jag behöver mer intellektuell stimulans. Sen, vad folk än säger i Sverige, så är Sverige faktiskt det bästa landet i världen för flickor att växa upp i. Följt av de andra kontinentala nordiska länderna och Nederländerna. De undersökningar som tittat på både flickors och pojkars uppväxt stoppar Danmark i topp, följt av Sverige. 

    Sedan var det massor med avvägningar. Ekonomi, levnadsstandard, livsstil, klimat, både vädermässigt och socialt/samhällsmässigt.
  • Anonym (Kom hem)
    Tow2Mater skrev 2024-06-22 19:23:54 följande:
    Per capita är risken liten.
    Flytta inte til Finland om du är rädd for skolskjutningar.
    Hur många skolskjutningar har det varit per capita i år i USA vs Finland?

    Och är inte per capita ett konstigt mått här? Utslaget per skola kanske vore bättre? 
  • Anonym (Kom hem)
    Tow2Mater skrev 2024-06-22 21:22:30 följande:
    Per capita korrelerar väl ganska bra med antalet skolor generellt, då de flesta barn/ungdomar går i skolor - ju fler barn/ungdomar ju fler skolor.

    Varfor skulle du bara titta på skjutningar i år?
    Det är ju inte säkert. Det beror ju på hur skolorna i landet är organiserad. Stora vs små skolor och klasser exempelvis. Till exempel har en genomsnittlig svensk skola ca 220 elever medan en genomsnittlig norsk skola har 230 elever, om jag minns rätt. 

    I år var bara en enkel tanke. Senaste decenniet, då? Eller 2000-2020. Eller vad du vill. 
  • Anonym (Kom hem)
    Anonym (Anonym) skrev 2024-06-23 13:01:32 följande:
    Håller med, oerhört naivt att flytta till ett land UD avråder för. Med det svenska passet som säkerhet så ni kan bli räddade om något händer? 
    Det kanske inte stämmer (längre?) men jag har hört att om man frivilligt flyttar till/besöker ett land som UD avråder ifrån får man skylla sig själv om man drabbas v det som är grund för UDs avrådan. Undantaget diplomater och registrerade  hjälparbetare. Men det var mång år sedan jag hörde det och jag minns inte var. Kanske i gymnasiet. 
Svar på tråden Flytta utomlands?