Inlägg från: Anonym (S) |Visa alla inlägg
  • Anonym (S)

    Hur ska vi göra med bolånet?

    Betalar du delar av amorteringen i bostaden idag? 


    Jag och min sambo hade samma situation inför köp. Han hade mer sparat än mig och vi hittade ett hus ?för snabbt?. Det var en självklarhet för oss båda att vi skulle äga fastigheten 50/50. Annars dyker problemen upp med om han då har 60% bestämmanderätt också? Och ska det vara 60/40 så ska det ju gälla med alla kostnader som rör huset. 


    Sambon har nu betalat mer än mig, vi har skrivit skuldebrev. Jag har möjlighet att betala tillbaka när jag vill, men senast när huset säljs. Vi har utan ränta. Det var aldrig någon diskussion kring det heller. 


    Sen tycker Jag inte nödvändigtvis ränta är fel att ta, men det sätter ju den andra partern i en ännu sämre situation för att ?komma ikapp? med sparandet. Jag hade då hellre väntat med husköpet (eller köpt ett hus baserat på det jag hade råd med). 

Svar på tråden Hur ska vi göra med bolånet?