Inlägg från: OlgaElvira |Visa alla inlägg
  • OlgaElvira

    Bör barn (från 16 år) få välja juridiskt kön utan att ha fått diagnos?

    Xenia skrev 2024-04-14 15:13:47 följande:
    Bör barn (från 16 år) få välja juridiskt kön utan att ha fått diagnos?

    Ja, nu ska detta genomföras i riksdagen. M och L har vänt sig till de andra partierna eftersom KD och SD är emot.

    Det ska inte behövas någon könsdysfori-diagnos, bara kontakt med läkare eller psykolog och målsmans godkännande. Då får man ett nytt personnummer (den näst sista siffran byts ut). Kanske byter man också förnamn, men det kan man väl göra redan nu.

    Både M och S är splittrade i frågan.

    Bland kritikerna finns bland annat det socialdemokratiska kvinnoförbundet med ordförande Annika Strandhäll i spetsen. Hon menar att det saknas svar på varför antalet flickor som upplever könsdysfori har ökat kraftigt de senaste åren.
    ---


    En av de moderater som öppet kritiserar förslaget är M-toppen Christian Sonesson. På Facebook skriver han:


    ?Det är dags för fler inom partiet att kliva fram (...) I alla fall om ni anser att det är orimligt att barn ska kunna byta sitt kön.?  www.svt.se/nyheter/inrikes/lagandring-om-juridiskt-kon-ett-steg-narmare-splittrar-partierna


    Av vad jag har förstått så skulle den nya lagen innebära att det är vårdnadshavarna som ska fatta beslutet om att barnets få byta juridiskt kön från 16 års ålder, barnet själv är fortfarande omyndigt. Så för mig är det ett definitivt nej här. Lägg inte detta ansvar på dem, det är svårt nog att ha ett barn som uttrycker såna känslor. Där behövs att barnet får hjälp och stöd i att vara sig själv, det formella, juridiska ska inte ha någon betydelse där. 


    Det formella beslutet får barnet själv ta när det är myndigt. Jag tycker att 18 år också är för tidigt för att fatta ett sånt beslut. Jämför med beslut om sterilisering, där är gränsen 25 år. 

  • OlgaElvira

    Jag svarade nej för jag anser att man inte är mogen att fatta ett sådant beslut när man är 16 år. Nu måste vårdnadshavarna ge sitt godkännande så en viss spärr finns. Men jag som förälder vill inte ta det ansvaret för mitt barn, barnet får vänta till 18 år. I praktiken kan barnet börja kalla sig något annat när som helst och klä sig hur som helst. 
    Könbekräftande behandling kan i alla fall inte båbörjas före 18 år och då efter flera psykolog- och läkarkontakter.
    De behandlingen är sedan definitiv det går inte att ändra tillbaka, så vitt jag vet. Ett sådant beslut får man alltså fatta vid 18 års ålder. 


    Men man måste vara 25 år för att få bestämma att man vill sterilisera sig. Varför denna åldersskillnad? Jag anser att det är en bra ålder då vår hjärna inte är fullt utvecklad före 25 års ålder, det borde gälla även för könsbekräftande behandlingar.

Svar på tråden Bör barn (från 16 år) få välja juridiskt kön utan att ha fått diagnos?