Inlägg från: Anonym (XXX) |Visa alla inlägg
  • Anonym (XXX)

    Invandrarkultur kontra feminism

    KillBill skrev 2024-04-16 06:52:12 följande:

    Om du inte känner till att svenska kvinnor och homosexuella var utsatta för hederskultur i 1900 talets Sverige är du mycket okunnig. Kvinnor som hade sex före äktenskapet betraktades som orena, kvinnor som födde barn innan giftermålet var ofta  tvungna att överge sina barn, Homosexuella avvisades från familjen o.s.v. 


    Fast de dödades inte för det. DEN uppfattningen fanns inte, att kvinnan hade smutsat ner hela sin klan, och att enda sättet för klanen att bli av med smutsfläcken var att döda kvinnan. 

    Det vanligaste som hände om en kvinna blev gravid utanför äktenskapet, var att hon giftes bort med barnafadern. Och sedan var det bra med det. Ingen brydde sig om det senare, att det första barnet hade kommit lite för tidigt. Men för muslimerna räcker inte det. En vigsel kan inte göra någonting bra. Till och med om en ung kvinna endast har legat med sin fästman, och de sedan gifter sig - så kommer både hennes egen och brudgummens släkt att känna att hon måste dödas, om det inte finns blod på bröllopslakanet på morgonen. Så extremt har det aldrig varit i Sverige, och inte i katolska länder heller!

    När kvinnor var tvungna att överge sina oäkta barn i Sverige, berodde det oftast på fattigdom. Om torparen eller småbonden hade tio barn som han knappt kunde försörja, så hade han inte råd att dessutom ha en vuxen dotter och hennes barn boende hemma. Och särskilt inte om det blev nödår. Att skaffa ett arbete - t.ex. som piga eller husa - när man hade ett barn att ta hand om, var också mycket svårt. 

    Men visst, i finare familjer förekom det att barnen adopterades bort med tvång. Den gravida unga kvinnan skickades bort innan graviditeten började synas - man sa att hon var på finishing school i Schweiz, eller att hon var sällskapsdam åt någon äldre släkting. Men om den unga kvinnans mamma var ung nog för att folk skulle tro på det, så var det vanligt att denna i stället gick med kuddar på magen under tiden... och sedan smusslade man hem dottern och bebisen när den var född, och mamman/mormodern la sig i sängen och låtsades att det var hon som hade fött en sladdis. 

    Poängen är att i Sverige har de gravida unga flickornas föräldrar och släkt försökt att lösa situationen till det bästa, vilket de såklart haft olika förutsättningar för beroende på klass och rikedom/fattigdom. Men de har ALDRIG haft uppfattningen, att den unga kvinnan måste dödas med barnet i magen. Stor skillnad!
  • Anonym (XXX)
    Anonym (H) skrev 2024-04-16 07:01:46 följande:
    För det första finns det inget som heter "invandrakultur". En av de största invandragruppern i Sverige är finnar, är det deras kultur du menar? Eller klumpar du okunnigt och godtyckligt ihop en enormt stor och otroligt homogen grupp och utgår från att de alla har samma kultur? 

    Det finns ingen "afrikansk kultur" exempelvis. Afrika är en kontinent som består av flera olika länder och i många av länderna finns flera etniska grupper som kan ha väldigt olika kulturella referensramar och levnadssätt. Även I de beryktade "mellanöstern" så finns det stora skillnader mellan länder och även inom länder. Din tes håller inte öht.  Vilken kultur från vilken etnisk grupp ifrån vilket land är det som du menar med "invandrakultur"?

    För det andra, kom med belägg för att de problem du beskriver är direkt kopplade invandring? Vad jag vet har Tyskland haft en liknande invandring som Sverige, men har inte alls samma problematik med kriminalitet. 

    Feminister vurmar för jämlikhet och jämställdhet, inget annat. 
    De har haft - och har - stora problem med överfallsvåldtäkter och gruppvåldtäkter även i Tyskland. Även sådana bisarra sexualbrott, som att unga invandrarmän brutit sig in på ålderdomshem och våldtagit jättegamla kvinnor... Och de har varit tvungna att införa klädkoder för flickorna på högre stadier i skolan, vilket feministerna har bråkat emot, för att de muslimska pojkarna ska låta flickorna vara i fred.

    Vad gäller kriminaliteten, så är den stora skillnaden att Tyskland haft mycket bättre koll på sin gränsövervakning, så att skjutvapen inte kunnat smusslas in dit i lika stor utsträckning som till Sverige. I Sverige har ju var och varannan pojke från 10-11 års ålder och uppåt, från "vissa" kulturer, boende i "Orten", tillgång till skjutvapen idag.

    Merkel von kurtu | Politik Cartoon | TOONPOOL
  • Anonym (XXX)
    KillBill skrev 2024-04-16 07:23:25 följande:
    Nyfödda spädbarn mördades i Sverige en bit in på 1900-talet av s.k. änglamakerskor så visst har det även funnits hemska exempel på hederskultur i Sverige.
    Det vet jag, men jag upprepar att det handlade MEST om fattigdom i de fallet. Det fanns nästan inga arbeten som en ensamstående kvinna kunde få, om hon måste ha med sig sin bebis och sköta den samtidigt. Dagis fanns ju inte. Så om hennes föräldrar inte hade råd och ork att ta hand om barnet, så återstod bara änglamakerskan... Dessutom ska man veta, att många kvinnor som lämnade sina barn till en sådan, inte visste om att barnet skulle dö. De trodde faktiskt att det skulle bli omhändertaget. 
  • Anonym (XXX)
    KillBill skrev 2024-04-17 08:15:55 följande:
    Mitt inlägg var ett svar på en fråga. 

    Det svenska samhället är inte fritt från hederskultur. Om du frågar människor som flyr från vissa konservativa/ortodoxa  svenska församlingar exempelvis Jehovas vittnen så är detta tydligt. 

    Hederskultur smittar av sig till oss som inte lever under hederskultur och chansen för en flicka eller pojke att bli fri från hederskultur är större i Sverige än i deras hemländer. Det är fint om ett barn som kommit till Sverige och som bor i en familj där hederskultur förekommer kan bryta sig loss från detta fängelse. Läs gärna artikeln längre ner med med Elif Ali.

    Om Svensk hederkultur
    www.dn.se/insidan/vera-linn-vaxte-upp-i-jehovas-vittnen-forsamlingen-praglas-av-en-kristen-hederskultur/

    Elaf Ali bröt sig loss från hederskulturen
    www.aftonbladet.se/nyheter/a/oAwEzR/elaf-fick-sin-pappa-att-lamna-hederskulturen
    Så om det skulle vara så att vi har en knasig inhemsk sekt med hederskultur, så ska vi lösa det genom att flytta hit en miljon människor som har en ännu värre hederskultur? Det var ju logiskt...  Tomte

    Dessutom har inte ens Jehovas någonsin gått så långt som till operativa ingrepp i underlivet på flickor (eller pojkar för den delen), och inte heller har de dödat någon som straff för att de brutit mot reglerna. Och särskilt inte sina egna döttrar, systrar, brorsdöttrar etc..

    Dessutom kan man inte kalla Jehovas för "hederskultur", för hederskultur bygger helt på biologiska klaner. Blodsband. Idén är att man tillhör sin biologiska klan hela livet, att klanen är allt, och att klanens heder - dess värde och status i förhållande till andra klaner - sitter i de ogifta flickornas intakta mödomshinnor, samt i de gifta kvinnornas absoluta trohet och dygd. Bryter en flicka eller kvinna mot reglerna, så anses det allmänt bland dessa folk att det enda sättet att upprätta klanens heder igen, är att döda flickan/kvinnan. Några sådana föreställningar har aldrig funnits ens i den strängaste svenska kristna sekt eller frikyrkoförsamling. Ett mord är för kristna en mycket större synd än en utomäktenskaplig sexuell förbindelse. 

    Kristna sekter och frikyrkoförsamlingar kan visst prata om "synd" och "skam" än idag (fast det blir mer och mer ovanligt) och ha en knepig inställning till det sexuella, men det har inget med ovanstående heders- och klankultur att göra, utan det handlar då om att man anser att personen syndar mot Gud.
  • Anonym (XXX)
    KillBill skrev 2024-04-17 08:15:55 följande:
    Hederskultur smittar av sig till oss som inte lever under hederskultur och chansen för en flicka eller pojke att bli fri från hederskultur är större i Sverige än i deras hemländer. Det är fint om ett barn som kommit till Sverige och som bor i en familj där hederskultur förekommer kan bryta sig loss från detta fängelse. Läs gärna artikeln längre ner med med Elif Ali.
    ...och angående detta, så skulle det ha kunnat vara så, och börjar kanske bli så. Myndigheterna börjar mycket långsamt att vakna. Men i flera decennier då hederskultur var alive and kicking i de muslimska familjerna, så fick man överhvudtaget inte prata om problemet, då det ansågs vara lögner. Rasistiska påhitt, försök att svärta ner vissa invandrargrupper. Under flera decennier fick ingen säga något negativt om någon invandrare.

    På detta sätt svek man flickorna, som togs ur skolan och giftes bort mycket tidigt enligt hemlandets regler, eller i värsta fall dödades om de bröt mot reglerna. 

    Det har även hänt massor på grund av socialsekreterares och skolpersonals naivitet, okunskap och eller ovilja att inse vilka krafter de har haft att göra med. T.ex. om en flicka har tagit mod till sig och berättar för en lärare eller skolkurator, kanske fått hjälp att få kontakt med någon på socialien och berättat där att de är utsatta för hederskultur, att de kommer att bli bortgifta med sin egen kusin eller en gammal man. Det kan också vara så att flickan visat symptom på graviditet, blivit skickad till skolsköterska eller läkare, och denna/denne har fastställt graviditeten.

    ....då har personalen trott att man kan hantera detta som vilket ärende som helst, och bjudit in föräldrarna till ett möte, och berättat vad flickan sagt. Eller att hon är gravid. Utan att omhänderta flickan först. Nästa dag är flickan inte i skolan längre. Hon syns aldrig mera till. Föräldrarna säger bara att de skickat henne till släktingar i hemlandet - ett land som inte har utlämningsavtal med Sverige, och där polisen inte samarbetar med svensk polis. Ibland kan detta vara sant, ibland kan flickan ligga begravd någonstans (det mest troliga om hon var gravid). Ingen vet. 
  • Anonym (XXX)
    TvillingmammaVästgöte skrev 2024-04-17 11:48:23 följande:
    Det har vi haft och det finns fortfarande i små mycket speciella religiösa grupper som Jehovas vittnen. 
    Nej, det värsta som kan hända i JV är att man blir utesluten ur församlingen. Vilket säkert kan upplevas som ett hårt straff om man är helt j-la hjärntvättad, men det är ändå inte ett brott från församlingens sida. Vilket det är att kasta ut en gravid tonårsflicka från balkongen... Sådana jämförelser blir ju bara fåniga.
  • Anonym (XXX)
    KillBill skrev 2024-04-17 13:53:41 följande:
    Varför förminskar hederskulturen som existerar i fundamentalistiska svenska församlingar samtidigt som du lyfter fram extremfallen gällande hederskultur som är kopplad kulturer från andra länder?

    Barn kan fara illa även när inte hederskultur är involverat.  Ta bara exemplet med den lilla flickan i Eslöv som tvingades drick ättika och utsattes för mångårig  tortyrliknande behandling.  
    För att det samhällsproblemet trots allt är marginellt, jämfört med den mycket stora muslimska befolkning som vi nu har i Sverige. Och som sagt att följderna ändå inte blir lika allvarliga för dem som bryter mot reglerna i de kristna församlingarna, hur extrema dessa än är. 

    Ja det är väl ingen som har sagt något annat? Men det blir ju inte precis MER resurser att utreda svenska white trash-föräldrar, för att socialen SAMTIDIGT måste utreda alla dessa familjer från Afrika och Mellanöstern. Det handlar för övrigt inte "bara" om riskerna för flickorna i dessa familjer, utan även om riskerna för att pojkarna ska hamna i gäng som skjuter och spränger om nätterna. Dessa familjer tar idag upp lejonparten av socialtjänstens resurser. 
  • Meddelande borttaget
  • Meddelande borttaget
  • Anonym (XXX)
    Anonym (Werthers) skrev 2024-04-17 15:10:54 följande:

    Ändå är det moderaterna med Reinfeldt i spetsen som ffa drivit på en ökad invandring på den tiden. Det var också trendigt att kalla sin regering för feministisk och samtidigt inte följa en feministiskt politik. Alla människor är ändå människor. 


    Här kan jag återigen nämna att en feministisk ståndpunkt är inte en tolerans för misogyni, oavsett om någon väljer att kalla sig för feminister eller inte.

    Tror f ö att det har varit en generell ståndpunkt bland många partier på den tiden innan missnöjespartier gick in och ville förändra vilket lett till en opinionsbildning. (av goda skäl kan jag tillägga)


    Läste i en annan tråd för inte så länge sen en självutnämnd sd-man som ville att tvångsgifte mellan svenskar skulle införas. Han ville att män och kvinnor skulle paras ihop. Samma attityd mot kvinnor (misogyn) och feminism som man kan förvänta sig. Förväxlar kvinnor med feminister som vanligt, (eller väljer att förväxla) eller XXX som vill att( sd:s )heder ska bevaras.


    Samma typ av hederskultur som inga svenskar egentligen vill ha. Det är väl klart att feminister (och andra som blir uppfattade som feminister) protesterar mot detta. Eftersom sd-mannen i mitt exempel är extremt invaggad i ett polariserande synsätt så blir dennes reaktion något i stil med ts. Att feminister tycker om invandrares misogyna åsikter.


    Nu får du ju skilja på vad enskilda personer som säger sig ha sympatier för ett visst parti skriver på diverse forum, och vad partiet står för. Självklart står inte Sd för tvångsäktenskap, och de kan inte ansvara för allt som individer skriver på forum. 

    Och detta med kvinnan som blev tafsad på brösten på en våt fest, handlade inte heller om Sd:s "heder", utan om att det var onödigt att tappa röster. Eftersom partiet så väl behövde många mandat för att kunna rädda Sverige. Så borde den utsatta kvinnan också ha tänkt, och det gjorde hon väl också, men som sagt: hon övertalades av en "väninna" att anmäla. Väninnan hade säkerligen sina egna egoistiska skäl bakom detta.

    Det är för övrigt vanligt i ALLA partier att man försöker sköta saker internt, så att partiet inte ska tappa röster. Men självklart finns det en gräns, där ett brott är så allvarligt att det inte kan hjälpas - man måste polisanmäla det ändå.

    Men bäst är som alltid förebyggande åtgärder. När jag var aktivi Sd i en kommun, så hade vi nolltolerans mot alkohol. Alltså INGEN alkohol när vi var ute som parti på restaurang t.ex., just så att det inte skulle hända något pinsamt. Och vi fick också inskärpt i oss, att skulle vi gå ut i annat sällskap och dricka på krogen, så fick vi inte ha några blåsippor på kragen, och inte prata om att vi var Sd.
  • Anonym (XXX)
    Anonym (Werthers) skrev 2024-04-17 15:53:24 följande:
    Begriper du inte att det är en form av hederskultur? Din attityd till det hela är att kvinnan borde ha tänkt på konsekvenserna av att partiets rykte blev svärtat. INTE att partiet själva förväntas ta avstånd från händelsen. 

    Kvinnan förväntades ge avkall på sin egen kropp och integritet trots att felet till händelsen inte berodde på henne. Din attityd delas av många inom sd eftersom hon och vänninan har fått en del allvarliga hot. För att skydda partiets och Peter vadhannuheters HEDER.

    Budskapet till kvinnor i Sverige blir då att kvinnor (med sd:s politik) ska acceptera att bli kladdade på av män. Du har t om skrivit det ordagrant. Du är helt införlivad i den kulturen. Du verkar inte ens vara medveten om det utan betraktar det som normalt. På samma sätt som att invandrare införlivade i hederskultur inte ifrågasätter saker. 
    Partiet kunde ju ha omplacerat PL internt, degraderat honom ett steg... om han nu behövde straffas. Man behövde inte gå till polis och media. Men jag förstår att du aldrig har känt lojalitet med någonting utanför dig själv?
  • Anonym (XXX)
    Marmite Devil skrev 2024-04-17 21:05:30 följande:

    Så när du ertappas med felaktigheter spottar du ur dig en drös nya felaktigheter. 

    Ungefär lika konstruktivt som att skjuta dig själv i foten. 


    Vad var fel i det jag skrev?
Svar på tråden Invandrarkultur kontra feminism