Inlägg från: Anonym (Hmm) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Hmm)

    Kollega som kör drogad

    Brukar han droger under arbetstid alltså?


    Vilken / vilka droger handlar de om? 


    Har brukandet gått ut över arbetet? 


    Har brukandet gått ut över framförande utav fordon?


    Om Nej på första frågan, hur vet du att han är påverkad när han kör eller arbetar?


    Vill ha ärliga svar, inte påhittade nu.

  • Anonym (Hmm)
    Anonym (Jensa) skrev 2024-03-27 09:22:50 följande:
    1. Ja han missbrukar under arbetstiden.
    2. Cannabis.
    3. Ja
    4. Ja
    Vad baserar du ditt svar nr 3 på? 
  • Anonym (Hmm)
    Anonym (M) skrev 2024-03-28 02:10:31 följande:
    Jag bor i ett land där cannabis är lagligt, men det är definitivt inte lagligt att sätta sig bakom ratten när man är påverkad. 

    Hur gör dom där du bor ? 


    Hur kontrollerar dom att man är aktivt påverkad och inte inaktivt? Dvs att du har det i kroppen men inte under rus? 


    Vilket land / Delstat bor du i? 

  • Anonym (Hmm)
    EpicF skrev 2024-03-28 22:23:51 följande:
    Det kan bara kontrolleras om/när man blir stoppad i trafiken. 
    Fortfarande HUR ? 
  • Anonym (Hmm)
    EpicF skrev 2024-03-28 22:23:51 följande:
    Det kan bara kontrolleras om/när man blir stoppad i trafiken. 
    Plus att det inte var du som bodde utomlands. Så du snackar skit. Men försök gärna svara på frågan ändå.
  • Anonym (Hmm)
    Anonym (Jensa) skrev 2024-03-28 22:40:19 följande:
    Baserar det på vad jag har sett såklart och vad han har berättat. Jag hittar ju inte på massa saker för att det är roligt.

    Om du inte vet vilken fråga nr 3 var, så hur kan du då svara på det  menar du? 


    jag tror du hittar på. Du suktar efter medhåll och självömkan samt vill stärka din paragraf-ryttande. Annars hade du kunnat svara mig djupare än vad du precis gjorde ang fråga nr 3. Du harr alltså svarat på den, blev utfrågad och kom med ett bekräftande svar i relation om att ditt påstående minsann var sant men du kunde inte hänvisa till vad exakt du svarade på. Löjligt.


    Du är falsk, uppmärksamhets sökande samt antagligen känner du avundsjuka därmed startar du en tråd där du måste eftersöka bekräftelse.

  • Anonym (Hmm)
    Anonym (Jensa) skrev 2024-03-29 10:55:01 följande:
    Men herregud, hur mår du egentligen? Fråga nr 3 löd "Har brukandet gått ut över arbetet?" Och sen frågade du vad jag baserar svaret på, vilken jag svarade att jag baserar det på vad jag har sett och vad han har berättat. Rätt så tydligt och uppenbart svar.
    Självklart kan jag hänvisa till en rad massa exempel men varför ska jag göra det för dig? Jag har ju ingen skyldig att berätta för dig, så vad menar du egentligen?
    Det enda löjliga här är dina aggressionsproblem kompis.
    Fast dr that du ju. Som anonym kan du berätta allt. Så vänligen ge dina rad av exempel. Han har kvar sin anställning, eller hur? Så hur kommer sig det om alla dina rader av exempel stämmer? 

    Såhär är det. Världen över avkriminaliserat samt legaliserat cannabis. Man har ifrån svenskt håll endast jämfört sig emot den mest drabbaste staden... Men man berättat inte att fentanyl samt korrupta företag ökar thc utöver cannabisens normala värden. Men plöjer rakt av med det absolut värsta av allt här inlandet. 

    Nej, jag tycker inte att det är rätt att personen kör påverkad då hastigheterna inte accepterar det i just detta nu. 

    Men då jag själv är 10 årig gammal brukare av hash så vet jag en hel del och det är nr 1,hastigheterna hade till Transportstyrelsens glädje kunnat minska med extremt mycket. Även så är man även mer detaljerad och noggrann, om man har ett vardags bruk. Då man vill göra sitt bästa ifrån sig. Men det accepteras inte av landet Sverige. 

    När man har lärt sig relationen till sitt brukande samt att fungera på arbetsmarknaden så bör det respekteras. (Nej jag vet att det inte är så idag, avundsjuka personer springer gärna och anmäler personen.) 

    Men faktum är att (och det är det sjukaste) för man blir paranoid i ett sådant felaktigt land som Sverige pga alla som tror sig veta bättre alt är mer värda samt vetande.. men dessa sistnämnda är dom som blir än mer aggressiva samt paranoida. 

    Personligen så kunde jag se saker ur flera synvinklar och även säga ifrån när det hela var fel. Men ni paragraf ryttare... Ni springer med handen uppe för livet och därmed får ett godkänt erkännande utan att djupare förstå överhuvudtaget vad ni har gjort. 

    Någon som röker cannabis bryr sig mera än, en person som har allt sitt på det torra samt har ekonomisk säkerhet dvs ni kan behandla folk hur som helst för även om ni förlorar på det så klarar ni er. 

    Rökare känner av vibrationerna och kan lättare försöka ställa saker till det rätta. Någon som ni inte klarar då endast erat eran ego styr i första hand samt klapp på axeln endast kan bekräfta era handlingar utav andra. (Vilket är sjukt pinsamt) Samt inte alls existensiellt berättigad någonstans utan endast tacksamt utifrån system, regler samt följande av att andra människor är mer värda än er själva. Men jag vet att ni inte förstår detta. Därmed så startar man en tråd här och frågar... Då man någonstans känner att detta är ju egentligen inget problem, rent existensiellt, men ur lagens perspektiv. 

    Har bara en mening att säga, väx upp ur dina små skor och se personen för vad den är... Men klart jag har inga höga förhoppningar om att du som är bekräftelse sökande skulle klara av det. 

    Men vem vet, du kanske kan förvåna mig!?
  • Anonym (Hmm)
    Anonym (M) skrev 2024-03-29 00:31:38 följande:
    Jag bor i Ontario, Kanada, och om polisen misstänker att en förare är hög kan de begära ett salivprov (oral fluid sample) samt att de genomför ett sk standard field sobriety test. Som förare är det straffbart att vägra något av dessa test samt alkomätaren som man blåser i.

    Fast i Kanada är det väl legaliserat?


    Vad kan då ett oral fluid hjälpa då det endast påvisar restprodukten som kan finnas kvar i dagar, veckor alt månader ? Jag tror inte på dig. 


    Däremot, att man använder det i Sverige skulle jag kunna förstå, då man endast vill sätta dig precis alla. Men att Kanada skulle använda sig utav det vekar konstigt då det är legaliserat där.


    Så här är det, det finns inget faktiskt sätt att kontrollera om någon är under aktivt rus alt inaktivt. Det finns djup forskning inom detta och man håller på och försöker ta fram ett speciellt instrument för detta som nu är endast på test utav polis i USA. 


    Men sedan har det varit tyst om det.


    Så när du skriver ang Oral fluid, så ljuger du. Du försöker bara påverka massan som läser här att tro att det är tillräckligt för att se om någon är under ett aktivt rus. Vilket det INTE kan påvisa! 

  • Anonym (Hmm)
    EpicF skrev 2024-03-29 19:11:28 följande:
    Så länge han inte blir upptäckt så har han kvar sitt arbete. Helt ärligt, förstod du inte det? 

    Förstår inte visten med att försvara ett narkotikamissbruk. 

    Och ja, jag har själv rökt bde hasch, maja och cannabis i min ungdom. Men jag la av efter att ha testat ett kort period då jag växte ifrån det och insåg hur jävla korkat det var. Plus att det är olagligt och jag kände inte att det var värt att risker min jobbkarriär, mitt och andras liv för lite kul. 

    Oj, rökte du både hasch, maja och cannabis ? Tog du allt på samma gång eller ? 


    Man märker tydligt att du inte vet vad du pratar om. Du slänger bara till med ord som du har hört talats om. Kanske du provade 1 gång, men blev rädd då ruset inte är detsamma som på alkohol. Utan bättre, mäktigare och mera existensiell.

Svar på tråden Kollega som kör drogad